100 yaşında ki Abdülkerim amca;” Atatürk için canımı veririm”

  • Haberin Tarihi: 20 Ekim 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
100 yaşında ki Abdülkerim amca;” Atatürk için canımı veririm”

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yaşayan 100 yaşında ki Abdülkerim Kıratlı mücadele bir yaşam sürdü, çobanlık, hizmetkarlık, çiftçilik ve inşaatçılık yapan Kıratlı azmetti, Kuran-ı Kerim öğrendi.

1918 yılında Yunanistan’ın Topçular köyünde dünyaya gelen Abdülkerim Kıratlı, mübadele yıllarında Yunanistan’dan ailesi ile birlikte ayrıldı ve Konya’nın yolunu tuttu. Çocuk yaşta babasını kaybeden Kıratlı, İzmir’in Urla ilçesinde üvey baba ve öz annesiyle yaşamaya başladı. Urla’da, Manisa’da çobanlık, hizmetkarlık, çiftçilik ve inşaatçılık yapan Kıratlı pırıl pırıl 4 evlat yetiştir. 4 evladı, 8 torunu ve 4 torununun çocuğu bulunan Abdülkerim Kıratlı evinde bir muhabbet kuşuyla sessiz bir hayat yaşıyor. İki kez evlilik yapan Kıratlı, temellerini kendinin attığı, duvarlarını kendinin ördüğü dairede yaşıyor.

—“Atatürk için canımı veririm”—

Alman Harbi’nde askerlik yapan ve tam 3 yıl 15 gün Mehmetçik görevini yerine getiren Abdülkerim Kıratlı, Mustafa Kemal Atatürk’ü, İsmet İnönü’yü ve Fevzi Çakmak’ı görme şansı da yakalamış. Atatürk sevdası ise evinin her odasında asılı olan Atatürk portlerinden anlaşılıyor. “Atatürk için ölürüm, memleket sevdalısı bir liderdi. Onu görme şansım oldu Manisa’da, Fevzi Çakmak’ı ve İnönü’yü de gördüm. Atatürk’ü iyi anlamalıyız. Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak için hatim indirdim”

—“Evlatlarım her zaman arar, gelir—

Çocuklarının ve torunlarının şehir dışında yaşadığını dile getiren Kıratlı;” Evlatlarım şehir dışında yaşıyor. Ama bayramlarda gelirler, sürekli telefonla konuşuruz. Halimi hatırımı hep sorarlar, onların başarılarıyla gurur duyuyorum. Bir torunum profesör olacak, memlekete hayırlı insan olsun bu bana yeter” dedi.

—“Okumayı çok isterdim—

“Çobanlık yaparken yada çiftliklerde çalışırken zengin beylerin çocukları okula giderdi, ben hiç okula gidemedim ama onların defterlerine bakarak harfleri öğrendim. Eski yazıyı çözmeye çalıştım ama okuma şansım olmadı. Başta baba yok, para yok, o dönemlerde okumak çok zordu. Sonra azmettim Kuran okumayı öğrendim. İnsanlar için Kuran okuyorum, onlara dua ediyorum. Beni küçük çocukların sınıflarına götürsünler, onlara tavsiyelerim var. Onlara okuyun nasihatı vermek istiyorum, ben okuyamadım, onlar okusun  cahil kalmasınlar”

—Soyadımı kendim aldım—

Soyadı kanunu çıktıktan sonra soyadını kendi alan Abdülkerim Kıratlı;” Soyadımı kendim aldım, o zaman devlet dairelerinde iş yapabilmek çok zordu. Birgün beklerken bana iyi giyimli bir adam yardım etti. Sonra da bana benim soyadım Kıratlı, senin ki de bu olsun Manisa’da iki Kıratlı olur dedi, sonra yaşadığım yere bir döndüm orada da 3 tane Kıratlı varmış”

—Devletin kapısını Menderes açtı ama bedelini asılarak ödedi—

Bir dönem siyaset yapmaya çalıştığını da belirten Kıratlı;” Manisa’nın Ahmetli ilçesinde Demokrat Parti’yi kurduk, 7 kişiydik ve kimse bize yardımcı olmuyordu. Sonra Demokrat Parti seçimlerde iktidar oldu, bir baktık bizden  önce ön sıralarda yürümeye başlamış insanlar. Menderes bu ülkede devlet ile vatandaş arasında ki köprüyü kurdu. Menderes zamanında devlet dairelerinin kapıları ardına kadar vatandaşa açıldı, ama memleket için yaptıklarını asılarak ödedi” ifadelerini kullandı.

DİKKAT. Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve görüntülerin hakları www.turgutlutivi.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen yada tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayınlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı kanun gereğince yasal işlem yapılacaktır.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın