Balık ölümleri ile ilgili Çevre ve Şehircilik açıklama yaptı

  • Haberin Tarihi: 6 Kasım 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Balık ölümleri ile ilgili Çevre ve Şehircilik açıklama yaptı

Manisa’nın Turgutlu İlçesi, Gediz Nehri’nden yaşanan balık ölümlerinin oksijen azalmasından dolayı yaşandığı belirtildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurettin Aytekin, Gediz Nehri’nde yaşanan balık ölümlerinin herhangi bir tesisten akıntı olduğuna dair tespitlerinin olmadığını belirterek, şunları söyledi;

“Arkadaşlarımız sürekli olarak arazideydiler. Yaptığımız çalışmalarda afaki bir durum yok. Birkaç tane balık ölümüne denk gelinmiş. Yaptığımız incelemeler de herhangi bir tesisten akıntı olduğuyla ilgili tespit yapamadık. Fakat, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri bu ölümlerin, “Su girişinin azalmasından dolayı su içerisinde bulunan oksijen eksilmesinden kaynaklı” olabilir gibi bir tespit yapmışlar. Aynı zamanda su ürünleri mühendislerini göndererek bir daha detaylı bir inceleme yapacaklarını söylediler. Bizim arkadaşlarımızın yapmış olduğu tespitlerde 1-2 tane ölü balığa denk gelinmiş. 100-200 gibi toplu balık ölümü yok”dedi.

Manisa Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk ise yaptığı açıklamada, Gediz Nehri’nde ki balık ölümlerin oksijen azalmasından dolayı yaşandığı ve dönem dönem dere yatağındaki suyun azalmasından dolayı balık ölümlerinin meydana geldiğini, bunun da geçici olduğunu kaydetti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın