Başkan Şirin “Kartpostal Geleneğini Turgutlu Tarihiyle Yaşatıyoruz” (VİDEO)

  • Albümün Tarihi: 2 Kasım 2017
  • Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Turgutlu Kent Müzesi’nde yaptığı basın açıklamasıyla kaybolmaya yüz tutmuş kartpostal geleneğini Turgutlu tarihi fotoğraflarıyla yaşatacak çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Şirin, “Kentimizin geleceğine olduğu kadar geçmişine de sahip çıkıyor, hazırladığımız özel kartpostallar sayesinde de bir geleneği daha canlandırıyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Turgay Şirin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda açılışı yapılan ve bu zamana kadar yaklaşık 7 bin ziyaretçiyi ağırlayan Turgutlu Kent Müzesi’nde basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasında Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Basın açıklamasında Kent Müzesi Sorumlusu Mehmet Gökyayla ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Aylin Askingil de yer aldı. Müze hakkında genel bir bilgi veren Başkan Şirin, müzeden hareketle eski kartpostal geleneğini yaşatacak bir çalışmaya imza attıklarını belirterek, “Bildiğiniz gibi, Turgutlu Kent Müzesi, 19 Mayıs tarihinde açılmasının ardından hemşerilerimizin ve şehir dışından ilçemize gelen misafirlerimizin ilgi odağı oldu ve olmaya da devam ediyor. Müzemizin açılışının ardından henüz altı ay bile geçmemesine rağmen ziyaretçi sayısının 7 bine yaklaşmış olması, bizim için gurur verici bir gelişmedir. İlk günlerden beri söylediğimiz, üzerinde durduğumuz husus, müzemizin yalnızca ziyaretçisine taşınır kültür varlıklarını sunacağı bir mekân değil; aynı zamanda mazinin yaşanır olduğu, çocuklarımızın yetişmesinde pay sahibi olacak bir kurum olarak var olmasıydı. Geldiğimiz noktada eğitim camiamızın da burayı sahiplenmesiyle birlikte amacımıza ulaştığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Turgutlu Kent Müzesi, bizlerin ve belediyemizin tarihî değerlerimizi, kadim kültürümüzü nasıl sahiplendiğinin de bir göstergesi olmuştur. Elbette işimiz müzeyi açmakla bitmedi. Bu özel mekanı daha iyi noktaya nasıl taşıyarak daha geniş kitlelere ulaşabiliriz konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Bu amaçtan yola çıkarak mazide var olan ama bugün çocuklarımızın birçoğunun maalesef ne olduğunu dahi bilmediği bir geleneği yeniden hatırlatalım istedik; bu da kartpostallar ve bu çevrede oluşan kültürdür” dedi.

12 Farklı Kartpostal Ziyaretçilerin Beğenisine Sunuldu

Fotoğrafçı Ahmet Hamdi Bey’in özel arşivine değinen Başkan Şirin, “Turgutlu kartpostalları deyince de unutulmaması gereken çok ama çok kıymetli bir isim var önümüzde: Fotoğrafçı Ahmet Hamdi Bey. Belki bugünkü Turgutlulular bilmiyorlar ama bu şehrin ilk kartpostallarını, çektiği fotoğraflarla hazırlayan Ahmet Hamdi Bey’dir. Fotoğraf tekniğiyle hazırlanan, basılan ve döneminde ‘fotokart’ denilen bu ilk örneklerin bir kısmının yeniden baskılarını yaparak müze ziyaretçilerimizin ve ilgililerin beğenisine sunmuş bulunuyoruz. Bu kartpostallar vesilesiyle hem 1920’li, 30’lu yıllarından Kasabasından manzaralar görüyor; hem de unutulmasını istemediğimiz bu geleneği yeniden yaşamaya başlıyoruz.      Şuan için 12 çeşit kartpostal ziyaretçilerimizin ve hemşerilerimizin beğenisine sunulmuş durumda. Bunun sayısını daha da arttırarak çeşitlendirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda müzede ayrıca bir farkındalık yaratacağımızı düşünüyorum. Diğer yandan bu kış farklı ve etkileyici etkinliklere ev sahipliği yapacak. Önümüzdeki süreçte sizlerle ve kamuoyuyla da paylaşmaktan memnuniyet duyacağımız etkinliklerle kültür-sanat çalışmaları içerisinde olacağız. Çeşitli tarihi belge ve fotoğraf sergileri ile değişik konularda söyleşilerle farklı kesimden vatandaşlarımızı burada ağırlayacağız. Böylelikle Turgutlu Kent Müzesi, zaman içerisinde belediyemiz bünyesindeki bir kültür merkezi olma kimliğini de giderek geliştirecek” dedi.

Bir Yorum Yazın