BAYRAMI SAĞLIKLA GEÇİRMEK İÇİN 5 KURAL 

  • Haberin Tarihi: 14 Haziran 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
BAYRAMI SAĞLIKLA GEÇİRMEK İÇİN 5 KURAL 

Bir ramazan ayını daha geride bıraktık. Ramazan ayından sonra bayrama sağlıkla erişmenin tadını çıkarmak, bayramı bayram gibi sağlık sıhhat içinde geçirmek istiyorsanız aşağıdaki 5 kurala dikkat etmelisiniz.

Bayram Kahvaltısını Atlamayın

Ramazan ayında iftar ve sahur arasında yeme düzenine alışan bedenin normal yeme düzenine geçisinin ilk aşaması bayram kahvaltısıdır. Kalktıktan sonra yarım saat içerisinde( beklemenizi gerektiren herhangi bir ilacınız yoksa) peynir, zeytin, organik-şekersiz reçel, domates, salatalık, mevsim yeşillikleri, tam tahıllı ekmekten oluşan hafif bir kahvaltı yapmalısınız.

Fit ipucu: Kahvaltıdan sonra 45 dk içinde limonlu zencefilli yeşil çay içerek metabolizmanıza hızlanması için yardım edebilirsiniz.

Ara Öğün Yapmaya Başlayın

Ramazanda ara verdiğimiz gün içi ara öğünleri tekrar beslenmemize ekleme vakti geldi. Sağlıklı ve hafif bir sabah kahvaltısının ardından içerisinde mevsim meyvelerinin ve bir porsiyon yağsız süt/ yoğurt gibi sağlıklı alternatiflerin olduğu ara öğün tüketimine özen gösterin. Ara öğünler kan şekerinizi dengeleyerek bir sonraki öğüne kadar acıkmanızı engelleyerek öğün içerisindeki yeme miktarınızda azalma sağlamaya yardımcı olacaktır.

Çay ve Kahve Tüketimine Dikkat Edin

Bayram boyunca aşırı çay ve kahve tüketmek mide problemleri ve çarpıntı gibi bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşmanızı sağlayabilir. Bu yüzden bayramda çay ve kahve tüketiminizi sınırlayın. Bunun yerine midenizi rahatlatacak bitki çaylarından içmeyi deneyebilirsiniz.

Şerbetli Tatlı Yerine Meyve Tercih Edin

Bayramlar tatlı ikramlarının arttığı günlerdir. Aşırı tatlı tüketimi, kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olur. Özellikle diyabet, reaktif hipoglisemi, insulin direnci gibi hastalıklara sahipseniz tabağınıza aldığınız tatlılara çok dikkat etmelisiniz. Çünkü tüketilen tatlı kan şekerini hızlı ve kontrolsüz bir şekilde yükseltir. Ağır hamur tatlıları yerine taze meyve, meyve tatlıları, sütlü tatlıları tercih edin.

Fit ipucu: 1 porsiyon tatlı yaklaşık 300-350 kalori iken 1 porsiyon meyve sadece 48 kaloridir. Böylece oldukça çok kalori tasarrufu etmiş olursunuz.

Su tüketiminizi arttırın

Bayram günlerinde yemek yeme saatlerimizin değişmesi, aşırı yağlı yemekler ve şekerli tatlıların bolca tüketilmesi su ihtiyacını arttırır.  Sindirim güçlüğü, mide krampları, bulantı, kusma, kabızlık, reflü gibi sağlık problemleri ile karşılaşmamak için günde 12-15 bardak su tüketmeye özen gösterin. Su içemiyorsanız daha kolay içebilmek için taze meyve dilimlerini suya ekleyerek tadını değiştirmesini sağlayabilirsiniz.

DİYETİSYEN DERYA ZÜNBÜLCAN

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın