CHP’ den Lozan Açıklaması

  • Haberin Tarihi: 23 Temmuz 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
CHP’ den Lozan Açıklaması

Lozan Antlaşması, Kurtuluş Savaşı’nı taçlandıran bir anlaşmadır. Kurtuluş savaşının masada verilmesidir. Ülkemizin savaşla, kanla, nice şehit ve gazilerimizin fedakârlıklarıyla çizilen sınırlarının tescil belgesidir. Bugün kendi topraklarımız üzerindeki tüm egemenlik haklarımızın kayıtsız şartz tescil edildiği bir bağımsızlık vesikasıdır. Dolayısıyla Lozan’a yönelik her karalayıcı söylem ve yaklaşım ve kurucu irademize hem de egemenlik haklarımıza bir saldırı anlamına da gelmektedir.

Cumhuriyetin değerlerine, Mustafa Kemal Atatürk’e ve şanlı tarihimize karşı yürütülen yıpratma politikaları insanlarımızı ayrıştırmakta, devletimiz demokratik ve laik değerlerinden uzaklaştırılmaktadır. Bu ayrıştırıcı politikalara karşı Lozan’ın ne olduğunu hatırlatmak her birimizin namus borcudur. Üzerinde özgürce yaşadığımız bu ülkeyi bize armağan eden şehit ve gazilerimize vefa borcumuzu ancak bu şekilde ifa edebiliriz.

Lozan, bir ihanet belgesi olan Sevr antlaşmasının çöpe atılmasıdır. Lozan’ın en büyük özelliği yeni, çağdaş ve güçlü bir Türkiye yaratıldığı gerçeğidir. Bu anlaşma ile Anadolu’nun tapusunun Türkiye adına tescil edilmiştir.

Bugünü, bize armağan eden Kurtuluş Savaşı ve Lozan’dır. Bizler Cumhuriyetin kazanımlarına sonuna kadar sahip çıkacağız. Lozan da bu kazanımların önemli unsurlarındandır. Lozan bahanesiyle Cumhuriyet’in, Atatürk’ün ve tarihi değerlerimizin tartışılmasına, tahrif edilmesine izin vermeyeceğiz. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Lozan barışı ile ülkemizin bağımsızlığını ve egemenliğini sağlayan tüm kurtuluş savaşı Kahramanlarını saygı ve minnetle anıyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın