Esnaf kefalet desteği ile okulda kitap dağıtıldı

  • Haberin Tarihi: 19 Ocak 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Esnaf kefalet desteği ile okulda kitap dağıtıldı

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yarı yıl karne sevinci yaşayan öğrencilere, Dede Korkut’un, Nasihat ve Atasözlerinin yer aldığı, “Nezaket Ülkesinde Bir Gün” kitabı hediye edildi.

Gazi Ortaokulu’nda dağıtılan kitaplarını imzalayan kitabın yazarı Rahmi Çapkıner, Dede Korkut’un, Nasihat ve Atasözleri ile öğrencilere, Nezaket konusunu aktarmaya çalıştıklarını belirtti. Turgutlulu yazar Rahmi Çapkıner tarafından yazılan kitap okullarda dağıtabilir onayının ardından Gazi Ortaokulu’nda dağıtıldı. Okulda dağıtılan 200 kitabın sponsoru ise Esnaf ve Kefalet Odası Başkanı Hasan Hüseyin Coşkun oldu.

“Nezaket Ülkesinde Bir Gün” kitabının iletmek istediği mesajın, toplumsal değerler olduğunu ifade eden Çapkıner, Üzerinde durulan hususların, sevgi, saygı, merhamet, cömertlik gibi evrensel değerler, vatan ve bayrak sevgisi gibi milli değerler olduğunu, bunları da gelecek nesle bir nasihat geleneği içerisinde aktarılması olduğunu söyledi.

Çapkınar, şunları söyledi;”Nezaket Ülkesinde Bir Gün” kitabımızın iletmek istediği mesaj, değerler. Bizi harekete geçiren, yaşam ritmimizi ve yaşama sevincimizi ortaya koyan unsurlar. Bunlar nelerdir diye sorulduğunda aklımıza hemen, sevgi, saygı, merhamet, cömertlik gibi evrensel değerler, vatan ve bayrak sevgisi gibi milli değerler aklımıza geliyor. Burada bizim üzerinde durduğumuz husus, bu değerlerin gelecek nesle bir nasihat geleneği içersinde aktarılmasıdır. Bizde bunu, Dede Korkut’un güncelleştirilerek çocuklarımıza aktarılması şeklinde düşündük. Çünkü, Dede Korkut denildiği zaman, Nasihat geleneğinin dehası aklımıza geliyor. Birde bunların, atasözleri vasıtasıyla nesillerimize aktarılması söz konusu oluyor. Bunu geleneğimizde  olan hayır kültürü çerçevesinde ve göç destanını örneklendirerek, bir felaket sonucunda kahramanlarımızı bu şekilde oluşturararak vermeye çalıştık. İnşallah çocuklarımız bunu anlar, bu mesajı anlar. Daha sağlıklı, daha mutlu bir ortamda yaşamak için bu değerleri nezaket çerçevesinde günlük hayatımızda uygularız.”dedi.

Öğrencilere kitaplarını imzalayan Rahmi Çapkıner’e, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ölmez, Esnaf ve Kefalet Odası Başkanı Hasan Hüseyin Coşkun ve Okul Müdürü Emin Sezgin eşlik etti.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın