GLOKOM (GÖZ TANSİYONU) NEDİR?

 • Haberin Tarihi: 11 Ekim 2017
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
GLOKOM (GÖZ TANSİYONU) NEDİR?

Halk arasında göz tansiyonu adıyla bilinen glokom, milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmezse görme kaybına ve körlüğe neden olabilir. Glokomda, göz içindeki sıvı basıncı, görme yeteneği için gerekli olan göz sinirine zarar verecek düzeyde yüksektir.

Sıklıkla 40 yaşın üzerinde oluşan glokom genellikle yıllar içinde çok sinsi ilerler. Bu glokom tipi en sık görülen glokom tipi olup primer açık açılı glokom olarak adlandırılır. Bu süre içinde glokomlu kişilerin bir bölümünde de hastalığa ait herhangi bir belirti görülmez.  Glokom, birçok hasta tarafından ancak ileri dönemde ve belirgin görme kaybı ortaya çıktığında fark edilebilir.  Glokomda görme kaybı oluştuktan sonra geri dönüş olmadığından erken tanı önemlidir. Normal göz muayenesi sırasında tespit edilen anormal göz içi basıncı hastanın ilk belirtisi olabilir. Göz doktorunca düzenli aralıklarla yapılan muayeneler glokomun erken tanı ve tedavisi için en iyi yoldur.

Diğer bir glokom türü ise yine ileri yaşlarda ani olarak krizle ortaya çıkan dar açılı glokomdur. Şiddetli göz ağrısı, görme azalması, gözde kızarıklık ve bulantı, kusma ile karakterize  bir tablodur. Acil tedavisi gereklidir. Bebeklik ve çocukluk çağında izlenen türlerinde gözde sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve gözde büyüme izlenir.

GLOKOMA NE SEBEP OLUR?

Glokom dikkatli bir göz muayenesiyle teşhis edilir. Teşhise yönelik göz muayenesinde göz doktoru,

 • Tonometre adı verilen bir aletle göz içi basıncınızı ölçer. Göz dibi muayenesi yaparak göz sinirlerinizi inceler.
 • Gerekli görürse görme alanınızda kayıp olup olmadığını belirlemek için görme alanı testi yapar.
 • Görme siniri ve sinir lifi tabakasını inceleyen ileri yöntemler de uygulanabilir.

Glokom herkeste olabilir. Glokoma bağlı görme kaybını engellemenin tek yolu erken tanıdır. Görme alanında belirgin kayıp olmadıkça hasta bu kayıpların farkına varamaz. Bu nedenle düzenli aralıklarla göz muayenelerinin ve görme alanı gibi ileri tetkiklerin yapılması önemlidir.

KİMLER GLOKOMA EĞİLİMLİDİR?

Glokom dünyada milyonlarca insanda görülen ve her insanda ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Bununla birlikte bazı faktörler hastalığın ortaya çıkma riskini artırabilir.

Glokom riskini artıran faktörler şunlardır:

 • ilerleyen yaş                                –    yüksek veya düşük kan basıncı
 • ailede glokom öyküsü (genetik yatkınlık) –    miyopi
 • sigara –    uzun süreli kortizon tedavisi
 • şeker hastalığı (diabetes mellitus) –     göz yaralanmaları
 • migren

Bu özelliklere sahip kişilerin glokom yönünden göz muayenelerini yaptırmaları uygun olur.

GLOKOM İYİLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Glokom, tanı konduktan sonra tamamen iyileştirilip ortadan kaldırılamaz, fakat birçok olguda uygun tedavi ile başarılı olarak kontrol altında tutulabilir. Eğer glokomunuz varsa, hastalığın tedavisi ve izlenmesi hayatınız boyunca devam edecektir. Bu nedenle göz doktorunuzun programına uymanız çok önemlidir.

GLOKOM NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Açık açılı glokom öncelikle göz içi basıncını düşüren ilaçlarla tedavi edilir.  Gerekirse cerrahi ve lazer girişimleri de uygulanabilir. Bu tedavilerin amacı hastanın kalan görmesinin korunması olup, GÖRMEYİ ARTIRMAZLAR. Krizle ortaya çıkan dar açılı tipinde tedavi çok acildir. Doğuştan glokomda ise tedavi esas olarak cerrahidir. Bazı hastalarda birden fazla cerrahi girişim de gerekebilir.

Op.Dr. SAMİR HASANOV

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Özel Egeumut Hastanesi

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın