Hayati risklerden biri olan hipertansiyonu tanı ve mücadele et!

  • Haberin Tarihi: 18 Mayıs 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Hipertansiyon konusunda farkındalığı arttırmak, sebep olduğu sorunlara dikkat çekmek, kişilerin ve toplumların hipertansiyon konusunda bilinç düzeyini arttırmak amacıyla Özel Egeumut Hastanesi’nde düzenlenen farkındalık etkinliğinde konuşan İç Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. İlker EMİRCAN ‘’Hipertansiyon, en sık görülen kronik hastalıklardan biridir. Dünyada her yıl 7.6 milyon kişinin ölümüne yol açan bu sorun sadece kan basıncı yüksekliği olarak görülmemeli, insan hayatını tehdit eden sinsi bir sağlık problemi olarak kabul edilip mücadele edilmelidir. Baş ağrısı, baş dönmesi, göğüs ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanaması, kalp atışlarında düzensizlik gibi bir takım yakınmalarla belirti verebilir’’ şeklinde konuştu.

Yüksek tansiyonun, herhangi bir belirti vermeden, hedef organları etkileyerek uzun süre içerisinde kalıcı sakatlığa ve ölüme yol açabileceğinin de altını çizen Uzm.Dr. İlker EMİRCAN farkındalık etkinliğinde hipertansiyondan korunmak için önerilerde bulundu.
Özel Egeumut Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Kemal Emre TELCİLER ise hipertansiyon oluşumunda genetik faktörlere değinerek ‘’yapılan çalışmalar, 18 yaş üzeri erişkinlerin her üç kişiden birinde, 50’li yaşlardan itibaren her iki kişiden birinde hipertansiyon olduğu görülmüştür. Ailesinde hipertansiyon olanların daha dikkatli olması gerekir. ‘’ dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın