İMZALAR ATILDI, ORGANİK TARIM BAŞLIYOR

  • Haberin Tarihi: 9 Kasım 2015
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İMZALAR ATILDI, ORGANİK TARIM BAŞLIYOR

Manisa Valiliği bünyesindeki Organik Tarım İl Koordinasyon Kurulu’nun çalışmaları doğrultusunda Turgutlu’da da organik tarım için düğme basıldı. Organik tarımı yaygınlaştırma projesi kapsamında Turgutlu Ziraat Odası Başkanlığı ile Ecocert firması arasında protokol imzalandı. Protokol törenine Kaymakam Uğur Turan, Belediye Başkanı Turgay Şirin, Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Orcan, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Çallı, Ecocert Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu Genel Müdürü Mustafa Avcı katıldı. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde imzalanan protokol ile çiftçiler organik tarıma yönlendirilecek.

Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan tarım konusunda Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ın çok hassas olduğunu ifade ederken;” Sayın valimiz bu konuda son derece titiz. Manisa’da organik tarımın hayat bulmasını arzuluyor. Bizde valimizin desteği ve girişimleriyle bu projenin sonuna kadar arkasındayız. Sağlıklı nesillerin yetişmesi ve ürünümüzün piyasa değerinin yüksek olması adına organik tarıma yöneleceğiz” ifadelerini kullandı. Projeye maddi ve manevi destek veren Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin;” Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, tarımsal faaliyetler konusunda bizlere destek oluyor. Bizde Turgutlu Belediyesi olarak organik tarıma her türlü desteği sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Üzüm, zeytin, domates, biber, kiraz, erik ve mısır başta olmak üzere 18 adet üründe 177 çiftçi ve yaklaşık 5.000 dekarlık bir alanda organik tarım yapılacak. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Çallı konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çallı;” Turgutlu’da 250 bin dekarlık alanda tarım yapılıyor. Organik tarıma geçmeyi kabul ederek sözleşme imzalayan şuan itibariyle 177 çiftçi yaklaşık 5000 dekar alanda organik tarım yapacak. Bu sayı bir başlangıç ve bu rakam artarak devam edecektir. Kimyasal ilaç ve gübre kullanılmayarak yapılan her türlü tarımsal faaliyet sonucu ürünün pazar değeri artacaktır. Ülkemizde neredeyse her 2 kişiden biri kanser ve kimyasal ilaçlamalarla yapılan tarımda kansere neden oluyor. Ayrıca ihracat yapıldığı için organik olmayan tarımsal ürünler yurtdışında artık rağbet görmüyor. Üzüm fiyatları 6 TL olarak açıklanırken üzümde bulunan kimyasal ilaçlama kalıntıları ihracata darbe vurdu ve üzümle üzüm 4,5 TL’ye geriledi ancak organik kuru üzümün fiyatı şuanda 9 TL. Bu nedenle organik tarıma çok daha fazla önem verilmelidir” dedi. Çiftçileri organik tarıma yönlendirme konusunda yoğun bir mesai harcayacaklarını ifade eden Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol;” Bu proje hem çiftçiye hemde ürün aldığımız değerli topraklarımıza büyük katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda herkese teşekkür ederim. Çiftçimiz artık organik tarımla tanışacak ve bizlerde yönlendirme konusunda üzerimize ne düşüyorsa yapacağız” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın