İttifak’ın gölgesinde Manisa

  • Haberin Tarihi: 28 Kasım 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İttifak’ın gölgesinde Manisa

Manisa ittifak ve uzlaşma kararının en zor çıkacağı yer olarak kendini ispatladı, kritik büyükşehirlerde kararlar verilirken Manisa ittifakı halen masada. Manisa’dan ne AK Parti vazgeçiyor nede MHP. Ülkede bir çok yazar Manisa üzerine yoğunlaştı, Manisa’nın masaya yatırıldığını iki partinin henüz net olarak bu konuda karar vermediğini yazıyor.

İttifak söylemleri arasında AK Parti ve MHP bir çok yerde adaylarını açıkladı. İttifak’ın gölgesinde ki Manisa’da ise henüz kör düğüm çözülemedi. MHP, Cengiz Ergün’ü aday olarak açıklarken Ak Parti temayül sonrası henüz net bir adım atmadı. AK Parti’nin  net bir adım atmaması Manisa’da Cumhur ittifakı ile yola devam edileceği ihtimalini güçlendiriyor. Manisa Belediyesini ve Manisa Büyükşehir Belediyesini kazanan Cengiz Ergün ittifakın en önemli ismi. Ergün seçimler öncesi İYİ Parti yada CHP iddialarını asılsız bırakarak Devlet Bahçeli’nin yanında yer aldığını gösterdi ve Bahçeli, 10 yıldır Manisa’yı yöneten Ergün’e adayımız sensin dedi.  Ak Parti ise 5 milletvekili ile Manisa’yı temsil etmesine ve genel seçimlerde MHP’den neredeyse 4 kat fazla oy almasına rağmen Manisa için netlik kazandıran bir açıklama yapmadı.

MHP tabanı belediyeleri elinde tutabilmek için ittifaka sıcak bakarken AK Parti tabanı ise Manisa’da net bir şekilde ittifak istemiyor. Manisa ve ilçelerinde Cumhur ittifakı ile yerel seçimlere girilirse AK Parti tabanı, Şehzadeler kentinde büyük yara alacağa benziyor. 400 bin oy ile 100 bin oyun ittifakı seçimi kesin kazanır matematiğini oluştursa da Ak Parti tabanı Cengiz Ergün’e oy verecek gibi görünmüyor. Parti temsilcileri Genel merkezin çağrısına olumlu cevap vereceklerini ifade etsede AK Parti’de ki taban Cengiz Ergün’ü istemiyor ve desteklemiyor. Cumhur ittifakının Manisa’da çatırdama ihtimalı yüksek. İttifakın diğer tarafında yer alan Millet İttifakı ise henüz net kararlar vermiş durumda değil. CHP ve İyi Parti ittifakı Manisa’da seçimin kaderini etkileyecek.

Bu hesapların hepsini Ankara yapıyormudur bilinmez ama AK Parti’nin Manisa’da ki tabanı net bir şekilde hem ittifak hemde Cengiz Ergün’ü istemiyor. AK Parti’nin tabanının istemediği bir ittifaka sokma çabası ise AK Parti’ye Manisa’da büyük bir zarar verir. Manisa’da 5 vekille temsil edilen AK Parti, 1 vekille temsil edilen MHP’nin çatısında mı birleşecek, işte bu kararı Erdoğan ve Bahçeli birlikte verecek.

Bu Manisa Büyükşehir Belediyesi senaryolarının aynısı ilçelerde de yaşanıyor. Turgutlu’da AK Parti tabanı yine ittifaksız bir seçime gitmek istiyor. MHP’de ise durum biraz daha farklı. MHP tabanı ittifaka sıcak bakıyor ve destekliyor gibi görünüyor. Turgutlu’da ittifak hamlesi Büyükşehir’deki risklerin aynısını barındırıyor.  AK Parti tabanı ittifak olmadan kendi adaylarını ile sandığa gitmek isterken Turgay Şirin’i desteklemeyeceklerini dile getiriyor. İttifak hamlesi Turgutlu’da hayat bulursa CHP ve İyi Parti ittifakı Turgutlu’da güç kazanır, AK Parti tabanı Büyükşehir’de olduğu gibi Turgutlu’da da ciddi kayıplar verir.

İttifakın gölgesinde seçime gidecek olan Manisa kararını adaylar açıklandıktan sonra verecek ancak Manisa’da Ak Parti tabanı yüksek sesle ittifak istemiyoruz çağrısını yineliyor, Turgutlu’da da duyulan sesler farklı değil. İttifak olur ise de MHP kanadının ciddi anlamda AK Parti tabanını ikna etmek için yoğun bir mesai harcaması gerekiyor.  Çünkü Manisa ve Turgutlu’da ciddi bir oy sayısına sahip AK Parti seçmeni ittifakın kaderini belirleyecek.

İttifak olmazsa Büyükşehir’de kıyasıya bir yarış olacak. AK Parti’de Selçuk Özdağ ismi ön plana çıksa da adayı Erdoğan belirleyecek. MHP zaten Cengiz Ergün ile yola devam dedi. Millet ittifakı olmazsa CHP ve İyi Parti’nin adayları kim olacak.

Manisa heyecanı ve tansiyonu yüksek bir seçim yaşayacağa benziyor. Manisa’da ittifaklardan en çok yara alacak parti olarak ta AK Parti görünüyor.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın