KURBAN BAYRAMINI KİLO ALMADAN ATLATMANIN 7 YOLU

  • Haberin Tarihi: 20 Ağustos 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
KURBAN BAYRAMINI KİLO ALMADAN ATLATMANIN 7 YOLU

Kurban bayramı süresince aşırı yemek yemek, ağır hamur işi ve diğer tatlıları aşırı tüketmek mide, kalp rahatsızlıklarına ve kilo alımına yol açabilir.

Bayramı kilo almadan atlatmak için

Eti abartmayın. Sağlıklı beslenme kuralları arasında yeterli miktarda protein tüketmek önemlidir. Gün içinde toplam tüketilmesi gereken protein miktarı ise kişinin ağırlığına, fiziksel aktivitesine, sağlık durumuna göre değişmektedir. Bu açıdan et beslenmemizde önemli bir yer taşır. Ancak dört gün süren kurban bayramı boyunca hem miktar hem sıklığı artarak tüketilen hayvansal kaynaklı proteinlerin doymuş yağ ve kolesterol içerikleri fazladır. Bu nedenle tüketim miktarlarına dikkat edilmelidir. Yağlı kırmızı et yerine yağsız etler, mümkünse tavuğun göğüs eti, hindi, yağsız dana eti, balık gibi etlerin tüketilmesi hastalıkların azaltılmasında önemlidir.

Protein kaybından korunmak için doğru pişirin. Et yüksek bir protein kaynağıdır. Ancak yanlış pişirme yöntemi seçilirse etin protein miktarında kayıp olabilir. Yani etin tüketim miktar ve çeşidi kadar pişirme ve saklama koşulları da önemlidir. Yanlış uygulanan pişirme yöntemi sonucunda protein, vitamin ve mineral kayıpları oluşabilir. Kurban etini yağda kavurmadan haşlamak kayıpların azaltılmasında etkilidir.

Kesilen eti hemen yemeyin. Kurban kesildiği anda yakılan mangalın tadı bir başkadır. Ancak sağlık açısından bakıldığında bu durum içinde birçok riski barındırır. Yeni kesilen et hemen tüketilmemeli, buzdolabında 1-2 gün bekletilerek tüketilmelidir. Bu etin sindirimi zordur, hazımsızlık yapabilir.

Hazımsızlığı önlemek için yemekten önce salata tüketin. Hazımsızlık bayramınızın tadını kaçırabilir. Ancak hazımsızlığı önlemek için yemekten önce yiyeceğiniz bir tabak salata bayram boyunca artacak olan et tüketimiyle birlikte sağlık sorunlarından kaçınmak için size yardım edecektir.

Çay ve kahve gizli düşman olabilir. Bayramda hepimiz et ve tatlıya yükleniriz ancak ziyaretler sırasında tatlıdan sonra tüketimi artan diğer şeyler çay ve kahvedir. Çok fazla çay ve kahve tüketimi uykusuzluk, kalp ritim bozuklukları, mide problemlerine yol açabilir. Çay ve kahve tüketiyorsanız bunları şekersiz tüketmeye özen gösterin ve kendinize her bir fincan kahve veya bir bardak çay için iki bardak su ilave etme kuralını koyun.

Her gün 30 dk yürüyün. Bayramda dikkat etmek için kendinize söz vermiştiniz ama yine çok kaçırdınız. Rahatsızlık hissetmemek için günde yarım saat hafif tempolu bir yürüyüş alınan fazla kalorileri yakmada, bedeninizi zinde hissetmede yardımcı olacaktır. Unutmayın, sağlıklı yaşamın en temel kurallarından bir fiziksel aktivitedir.

Sofrada mutlaka çorba olmalı. Yemeğe ana yemek olan et yemekleriyle değil, düşük enerji yoğunluğuna sahip bir çorba ile başlanmalıdır. Çorba, açlık merkezini baskılar ve daha iyi doyum sağlar. Midenin çeperini sıcak bir dalga ile kaplayarak mideyi sonradan gelecek yiyeceklerin sindirimine hazırlar. Böylece daha az ete ihtiyaç duyar, daha iyi sindirirsiniz.

Kurban eti nasıl tüketilmeli? Nasıl Saklanmalı?

Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik pişirmede ve sindirimde zorluk yaratır. Kurban etinin kesilir kesilmez hemen tüketmemeli, buzdolabında 24–48 saat bekledikten sonra pişirilip, tüketilmelidir. Etler uzun süre saklanmak istendiğinde birer pişirmelik parçalara ayrılarak 0-2 C’de 3-5 gün, -2 derece ki buzdolabında bir kaç hafta, -18 derecede 3 ay saklanabilir. Donmuş etleri çözdürürken; Donmuş etlerin nasıl çözdürüleceği önemlidir. Etler soğuk suyun altında veya buzdolabında çözdürülmelidir. Mikrobiyolojik tehlikeleri önlemek adına çözdürülen etlerin tekrar dondurulmasına dikkat edilmelidir.

DİYETİSYEN DERYA ZÜNBÜLCAN

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın