Tarım arazileri sular altında kaldı, çiftçiler tedirgin

  • Haberin Tarihi: 12 Ocak 2019
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Tarım arazileri sular altında kaldı, çiftçiler tedirgin

Turgutlu’da aralıksız devam eden sağanak yağışlar nedeniyle taşan Irlamaz Çayı nedeniyle binlerce dönüm tarım arazisi sular altında kaldı.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü verilerine göre, son 24 saatte 32 kilogram yağış alan Turgutlu’da Irlamaz Çayı önünde bulunan yolu yıktı ve binlerce dönüm tarım arazisi sular altında kaldı.

Irlamaz Çayı’nın patladığı noktada incelemelerde bulunan Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, Irlamaz Çayı’nın taşması nedeniyle binlerce dönüm tarım arazisinin sular altında kaldığını ve çiftçilerin zarar gördüğünü söyledi.

Irlamaz Çayı’nın debisinin yükseldiğini ve yolu patlatarak suyun yön değiştirdiğini belirten Şenol;“Son 2-3 gündür aşırı yağışlardan dolayı Irlamaz Çayı’nın debisinin yükselmesi ile buradan yolu patlattı ve binlerce dönüm tarım arazisi sular altında kaldı. Su hala akmaya devam ediyor. Şuan önümüz de bulunan alanın acilen temizlenip buranın kapatılması lazım, yoksa bu su haftalarca akacaktır. Dün saat 11’den beri bu su tarım arazilerine akıyor, binlerce dönüm arazi şuan sular altında. Şuan arkamızda gördüğünüz İdris Güzgören arkadaşımızın 30 ile 40 bin arasında lahana ve karnabaharı sular içinde kaldı. Hemen yan tarafımızda pırasa ve meyve bahçelerimizde var. Meyve bahçesi neredeyse sel ile 1 metreye yakın dolgu toprak doldu ve zarar var. Bunlar şuan burada görebildiklerimiz, birde ileride göremediğimiz buğday alanlarımız var. Buğday ekim alanlarını da sular basmıştır. Selden dolayı buğdaylarımız da zayi olacaktır” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın