Turgutlu’dan dünyaya

  • Haberin Tarihi: 24 Temmuz 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Turgutlu’dan dünyaya

Turgutlu’da yetişen dev armutlar AVM’lere ve Yurt Dışına satılıyor

Manisa’nın Turgutlu İlçesinde yaşayan çiftçi Ali Tezcan, çekirdeksiz kuru üzümü ile meşhur Turgutlu’da tanesi 700 gramı bulan armut yetiştirerek alışveriş merkezlerine ve yurt dışına satmaya başladı.

Ziraat Fakültesinden mezun olduktan sonra ilçede zirai ilaç bayiliği ve çiftçilik yapan Tezcan, tanesi 350 ile 700 gram arasında değişen “Santa Maria” cinsi dev armutların kilogramı 3 ile 4,5 liraya satıyor.

Santa Maria cinsi armutların asıl yetişme bölgesinin Bursa olduğunu fakat kendisinin 5 dönüm ile başladığı armut yetiştiriciliğinde 75-80 dönüme kadar üretim yapmaya başladığını belirten Tezcan, yetiştirdiği armutların kalitesinin yanından boyutlarıyla da yurt içi ve yurt dışından müşteri çektiği söyledi.

Yurt içinde alışveriş merkezleri ile büyük zincir marketlere “Dev Armutlar”ı sattıklarını ifade eden Tezcan; “Tarım Bakanlığımızın iyi tarım yaptığımız için bizlere verdiği destek ile Pazar sıkıntısı yaşamıyoruz.”dedi.

Tezcan, şunları söyledi:

“Armut yetiştiriciliğine 13 yıl önce 5 dönümle başladım. Şuanda 75-80 dönüme ulaştık. İlk dönemler de dönümünde 1 ile 1.5 ton alınırken biz şuan 4-5 tona kadar çıktık. İyi tarım yapmak suretiyle ürünlerimizi alışveriş merkezlerine ve ihracatçılara satıyoruz. Asıl bölgesi Bursa olmasına rağmen ve gramajlarının kendi bölgesinde 200, 250 gram, en fazla 400 gram olan “Santa Maria” cinsi armutları biz iyi tarımla 350 ile 700 gram arasında yetiştirmeyi başardık. Şuan ürünlerimizin fiyatı 3 ila 4,5 lira arasında değişmekte. Bu fiyatlardan memnunuz. Bilinçli tarım yapıldıktan sonra kazanılmayacak ürün neredeyse yok. Bakanlığımız bizlere her zaman gerekli desteği vermekte.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın