2019 İÇİN ALINACAK 9 KARAR

  • Haberin Tarihi: 7 Ocak 2019
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
2019 İÇİN ALINACAK 9 KARAR

Acısıyla tatlısıyla bir yıl daha geçti. Geriye edindiğimiz tecrübeler, yaşadığımız anlar ve hafızamıza yer eden duygular kaldı. Bugün! Yeni yılda yeni biz için hayal kurma zamanı… Bugün! Harekete geçme zamanı…

Yeni yılda ; Kendinizin değerini bilin.

1.Ağızlara pelesenk olmuş bir cümledir bu. “ Kendi değerini bilmek” ne müthiş bir konu(!) Dillerde dolanır, daha dolanırken unutulur. İş, güç derken amaann hayat işte  der bir bakarız yıl bitmiş. Bu yıl öyle olmasın bu yıl bir karar alın ve uygulamaya başlayın. Unutmayın ertelenmiş her karar anın katilidir.

2.Duygusal açlığın farkına varın. Hiç buzdolabının kapağını açıp karşısında beklediğiniz oldu mu? Ya krize girmişçesine ardı ardına alakasız şeyler tükettiğiniz, bir ısırık alıp bırakacağım diye başladığınız koca bir dilim pastanın son çatalını yerken ne yapıyorum ben dediniz mi kendinize? Soruların bir veya birkaçına cevabınız ‘evet’ ise duygusal şişmanlık riski ile karşı karşıya olabilirsiniz. O yüzden duygusal açlığın farkına varın. 2019’da önce ruhunuzu doyurun.

3.Su için. Günde 2,5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin. Su içmeyi sevmiyorum diyorsanız suyunuzun içerisinde limon dilimleri, nane yaprakları ekleyin. Böylece hem metabolizmanız canlanacak hem de su içmekten keyif alacaksınız.

4.Bağırsaklarınızı besleyin. Günde 1 kâse sade probiyotik yoğurt tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Kısa süre içerisinde bağırsaklarınız probiyotik yoğurt sayesinde daha iyi çalışmaya başlayacak. 2019 sizin yılınız olacak.

5.Hayatı çeşnilendirin. Köri, zerdeçal ve sumak bölgesel yağlarınız ile savaşmada üç altın baharattır. Yemeklerinize köri, zerdeçal ve sumak eklemeye başlayın. Böylece düz bir karın için büyük bir adım atmış olursunuz.

6.Organik Ev  Sirkesi Tüketin. Son yıllarda bilimsel çalışmaların en gözde diyet mucizelerinden biri sirkedir. Mide probleminiz yoksa salataya iki kaşık sirke eklemeyi alışkanlık haline getirin. Sirkenin iştahınızı ne kadar dengelendiğine siz bile şaşıracaksınız.

7.Yumurta tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Yumurta vücudumuz tarafından %100 kullanılması ile yeryüzündeki en iyi protein kaynaklarından biridir. Yapılan çalışmalar yumurta tüketen bireyler tüketmeyenlere göre daha kolay kilo verdiğini göstermiştir. Yumurta tüketmeye engel herhangi bir sağlık sorununuz yoksa 2019’da sofranızdan yumurtayı eksik etmeyin.

8.Daha çok çorba için. Çorba, mutfak kültürümüzün en büyük miraslarından birisidir. Kahvaltı da dahil gün içinde her öğünde güvenle tüketilebilir. Bağışıklığınızı destekler, hastalıklara karşı güçlü korunma sağlar, genç tutar. Bilimsel araştırmalarda iki günde bir kere besleyici değeri yüksek çorba tüketenlerin yüksek miktarda folik asit, beta karoten ve C vitamini aldıklarını göstermiştir.

9.Doğru ekmeği tüketin. Doğru ekmeği seçerek çocuğunuzun okul başarısını arttırabilir, kalp sağlığınızı koruyabilir, yıllara meydan okuyabilir, kabızlıktan uzak kalabilirsiniz…Köy ekmeği olarak satılan tam buğday ekmeği, tam buğday bulunamazsa çavdar, yulaf, siyez unu ile yapılan ekmekleri tercih edebilirsiniz.

DİYETİSYEN DERYA ZÜNBÜLCAN

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın