3 NİSAN’DA ÇALDAĞI ORMANINDA KEŞİF YAPILACAK

  • Haberin Tarihi: 2 Nisan 2019
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
3 NİSAN’DA ÇALDAĞI ORMANINDA KEŞİF YAPILACAK

Turgutlu Çaldağı’ndaki orman varlığı konusunda 3 Nisan Çarşamba günü bilirkişi keşfi yapılacak. Çaldağı’nda yapılacak olan keşifte mahkeme tarafından atanan 3 kişilik bilirkişi heyeti yer alacak.

11 Temmuz 2017 tarihinde Danıştay tarafından Anayasa’nın 169. Maddesine dayandırılarak verilen kararda, bakanlık tarafından verilen orman tahsis izninin iptal edilmesi istenmişti. “Ormanların devlet ve halk tarafından kamu yararına korunması ve geliştirilmesi gereken değerler olduğu” belirtilen kararda, Danıştay tarafından “Çaldağı’nda orman var, ormanlık alanlarda madencilik faaliyeti yapılamaz” görüşüne yer verilmişti. Bu kararın ardından TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) ve EGEÇEP tarafından Danıştay kararının yerel mahkeme tarafından uygulanması ve orman tahsis izni ile ilgili yürütmenin durdurulması talebi ile mahkemeye başvuru yapıldı. Mahkeme tarafından bu nedenle 3 Nisan günü Çaldağı2ndaki orman varlığı konusunda bilirkişi keşfi yapılması kararı verildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP), Çaldağı’ndaki orman varlığının Turgutlu ve yöresi açısından yaşamsal bir değeri olduğunu, Turgutlu’nun bir deprem ve erozyon bölgesi olması nedeniyle bu ormanın devlet ve halk tarafından yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile geliştirilip büyütülen bir orman olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle keşif günü kendilerinin de bileşenleri ve avukatları ile birlikte Çaldağı’nda olacaklarını kaydeden TURÇEP, “Keşif gününde bilirkişiler ve hakime bu ormanın yöremiz için taşıdığı yaşamsal önemi anlatarak, ormanımıza ağacımıza kıyılmasın, Çaldağı’ndaki maden kapatılsın” diyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Keşif günü için bu amaçla hazırlıklarını sürdüren TURÇEP, 3 Nisan Çarşamba günü saat 09.00’da Belediye önü Saat Kulesi alanından Çaldağı’na gitmek üzere araç kaldırılacağını da açıkladı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın