Başevirgen’den Tarım ve Orman Bakanına:”Bu Yıl Türk Hava Kurumu İle Yenilemediğiniz Yangın Söndürme Uçağı İhalesini Kime Verdiniz?”

  • Haberin Tarihi: 22 Ağustos 2019
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Başevirgen’den Tarım ve Orman Bakanına:”Bu Yıl Türk Hava Kurumu İle Yenilemediğiniz Yangın Söndürme Uçağı İhalesini Kime Verdiniz?”

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen Kurban bayramından itibaren sıklaşan orman yangınlarını gündeme taşıdı.

En son İzmir’de meydana gelen ve oldukça büyük bir ormanlık alanın kaybedilmesiyle sonuçlanan olay sonrasında meclis başkanlığına önerge veren Başevirgen, Tarım ve Orman Bakanlığını hedef aldı.

Yangınlara müdahale etme konusunda Bakanlığın sınıfta kaldığını belirten Başevirgen, Türk Hava Kurumuna ait yangın söndürme uçaklarının, söndürme çalışmalarına neden dahil edilmediğini de eleştirdi. Tarım Ve Orman Bakanlığının her yıl yangın söndürme uçakları için ihale açtığını ve tek katılımcı olarak Türk Hava Kurumu’nun bu ihaleyi aldığını söyleyen Başevirgen, bu sene ihale yapılmadığı halde, peş peşe orman yangınları yaşanmasının da manidar olduğunu ifade etti.

“Yurt Dışından Ödül Alan Uçakların Yangınlara Müdahale Etmesine Neden İzin Verilmiyor? Bu Emri Kim Veriyor?”

Başevirgen, “THK’nın elinde 9 adet hem suya hem de karaya inip kalkabilen CL215 tipi uçak mevcut. Bu uçaklar, cumhurbaşkanlığı onayıyla yurtdışına yangın söndürme operasyonlarına katılırken ve ödül alıp gelirken, günlerdir “ihale ile yangın söndürülür” hesabıyla Türkiye’deki yangınlara müdahele ettirilmiyorsa bu yangınlarda kasıt aramak gerekir. Bu, vatana ihanettir.” dedi.

Önergesinde, ihalenin yapılmamış olmasına rağmen, THK’nun çıkan yangınlara müdahale konusunda gönüllü olduğu, ancak Bakanlığın “Filomuz yeterli” diyerek bu yardım teklifini geri çevirdiği iddialarını da soran Bekir Başevirgen, Bakanlığın yangın söndürme uçakları ile ilgili envanterini de açıklamasını isteyerek bu “yeterli filo”nun kapasitesinin kamuoyu ile paylaşılmasını istedi.

“İhale THK’na Değilse Kime?”

Başevirgen, yangın söndürme uçakları ile ilgili ihalenin Türk Hava Kurumuna değil de başka bir firmaya verilip verilmediğini de önergesinde sorarak “Yine birilerinin cepleri mi dolduruluyor? Bu yangınlarda doğru dürüst bir tane bile söndürme uçağı görev almadı. Helikopterler yetersiz kaldı. Binlerce dönüm arazi ve içindeki doğal yaşam telef oldu. Eğer ihle yapılmışsa nerede bu ihaleyi alan şirket? Sahipleri kim? Kayırmacılığın faturasını bu ülke hep ağır şekilde ödüyor” ifadelerini kullandı.

“Ormanlık Alan Vasfını Yitirdiği İçin Hazine Arazisi Kapsamından Çıkartılarak Satılan Arazi Miktarı Kaç Dönüm?”

Son 10 yılda, çıkan yangınlar nedeni ile ormanlık alan vasfını yitirdiği için hazine arazisi kapsamından çıkartılarak satılan arazi miktarının ne kadar olduğunu soran CHP’li vekil, aslında bir afet olan orman yangınlarının bir rant aracı haline getirildiğini ve bir çok yangında kasıt aranmaya başlandığını belirtti. Başevirgen “Para uğruna ülkenin doğal mirası katlediliyor. Orman vasfından çıkan hazine arazileri kimlere peşkeş çekiliyor? diye sordu.

“Koruma ve Acil Müdahale Önlemleri Son Derece Yetersiz.”

Orman yangını başladığı anda tespit edebilecek ve gerekli birimleri uyararak yangın büyümeden söndürülmesini sağlayacak bir örgütlenmenin ve teknolojik donanımın önemine dikkati çeken Bekir Başevirgen, “Malesef Bakanlığın yangın, deprem, sel gibi afetlere karşı bir acil eylem planı olmadığını gördük. Müdahale ve mücadele konusunda Bakanlık sınıfta kalmıştır. Yangınları başladığı anda tespit edip büyümesini önleyecek profesyonel bir yapılanma şarttır. Orman Müdürlüklerinin de konu ile ilgili ihmalleri varsa mutlaka araştırılmalıdır” dedi.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın