Bu sınıfın kapıları sevgiye açıldı

  • Haberin Tarihi: 13 Aralık 2019
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bu sınıfın kapıları sevgiye açıldı

Turgutlu’da Tohum Otizm Vakfı ve hayırseverlerin işbirliğiyle otizmli öğrenciler için sınıf açıldı.

Manisa’nın Turgutlu İlçesinde Turgutlu İnci Üzmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde otizmli öğrenciler için oluşturulan sınıfta 15 öğrenciye eğitim verilecek. 113 sınıfın açılışında öğrencilerin velileri de yer aldı.

Otizmli öğrenciler için oluşturulan sınıf açılışında konuşan Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz, Gençlere yapılan yatırımların asla ziyan olmadığını belirterek, özel öğrencilere yapılacak hizmetlerin sevgiden, şefkatten daha önemli olmadığını söyledi.

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın;”Benim kızım özel eğitim öğretmeni ve süreci yakından bilenlerdenim. Hem öğrencileri ve hem ailelerin sorunlarını biliyorum. Bu duyarlılığı gösteren ve okulumuza bu sınıfı kazandıran isimlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum”dedi.

TOHUM Otizm Vakfı Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin’de yaptığı konuşmasında, kendisininde bir otizmli bir çocuğunun olduğu ve kendisini otizmli çocukların daha iyi, daha güzel şartlarda eğitim görmeleri için çalıştığını söyledi.

Hayırseverlere desteklerinden dolayı teşekkür eden Sezgin: “Aksaray’da yaşanan sıkıntılar hepimizi çok üzüldük ama belki de bir yararı da oldu. Özel eğitim konusunda yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Özel eğitim sınıflarına her yerde ihtiyaç var. Yaklaşık 400 binin üzerinde 0-18 yaş arasındaki otizmli öğrencimizin 40 bin kadarı örgün eğitimin içerisinde yer alırken, geri kalanı rehabilitasyon sisteminde eğitim almaktalar. Rehabilitasyon sistemine karşı değiliz. Çok kıymetli çok özel bir sistem ama aslında buralar dershanedir. Okula gitmek, tam zamanlı okula gitmek çok daha önemli. Bunun için her yerde özel eğitim sınıflarının ve okullarının sayısının arttırılması gerekmekte. Özel eğitim öğretmenlerimizin bu çocuklarımıza hizmet vermesi. Eğer erken tanılar sa ve doğru eğitimi verebilirsek bu çocuklarımızın yarısını hayata tamamen kazandırmak mümkün. Aksi takdirde bunlara bakmak zorunda kalacağız.”

Konuşmaların ardından, Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz, TOHUM Vakfı Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin’e, Belediye Başkanı Çetin Akın, VEGA Okulları Eğitim Direktörü Ferhat Argın’a, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ölmez’de YOLBAK Firması Genel Müdürü Muharrem Çalışkan’a desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verirken, Otizimli öğrenci Emir Aksoylu’da, TOHUM Vakfı Sürekli Eğitim Birimi Koordinatörü Nehir Merinoslu’ya çiçek verdi.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın