Çember daralıyor, uzak kalmak bir hayat kurtarabilir

  • Haberin Tarihi: 3 Aralık 2020
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Çember daralıyor, uzak kalmak bir hayat kurtarabilir

Tüm dünyayı etkisi altına alan gözle göremediğimiz, elle tutamadığımız bir virüs can almaya devam ediyor. Korona grafiğinde artış hızlı bir şekilde yol alıyor. Tüm dünyada önlemler, kısıtlamalar ile hayat normale çevrilmeye çalışılırken insanoğlu büyük bir tehdit ile karşı karşıya.
Kişisel hijyen, maske ve mesafe kurallarına uyulduğunda ve teması en aza indirdiğimizde başarılı sonuçlar almışken insanoğlu tabiatı gereği yine rehavete kapıldı ve ölümler ardı ardına gelmeye başladı. Artık çember daraldı, ailelerimiz, yakınlarımız ve sevdiklerim hastalanıyor, selam verdiğimiz insanlar ölmeye başlıyor. Annesinin, babasının, evladının, kardeşinin cenazesine gidemiyor artık insanoğlu. Hepimiz için çember iyice daraldı. Evet zor bir süreç, insanoğlu özgür bir varlık ve özgürlüğü kısıtlandığında huzursuz oluyor ama bu eşiği atlamamız için ciddi önlemler almalıyız. Devlet politikası yeterli mi?, sistemsel bir saldırı mı?, hayali bir düşmanla mı savaşıyoruz?. Bunlar gibi bir çok teoriyi ortaya atabiliriz ama şartlar ne olursa olsun kendi kendimizin gardiyanı olmak zorundayız. Kendimize özenle başlayan bu fedakarlık bir dip dalgası yapmalı ve her birey bunun sorumluluğu ile hareket etmeli. Kendi annenizi, babanızı öldürmek ister misiniz?, bu hastalık çok acı bir tablo koyuyor önümüze, kendimize dikkat etmez isek sevdiklerimizin canını alan biz olabiliriz. Evet hayat zor, ekonomi bel büküyor, büyük bir çoğunluk çalışmak ve evine aş götürmek zorunda. Daha sağlıklı ve riskin daha aza indirildiği çalışma ortamları oluşturmalı.
Bilim dünyasın 2021’in yazına daha umutlu bakıyor, bizde bu umutları ümitsizliğe çevirmeden yaşantımıza ve sosyal hayatımıza dikkat edelim. Yaptığımız her sorumsuzca davranış bir sevdiğimizin canına mal olabilir ve oluyor da. Turgutlu’da sevdiğimiz, hal hatır sorduğumuz, sohbet ettiğimiz insanlar can vermeye başladı. İnsanlar sevdiklerini kaybederken, bizde sorumsuzca davranmayalım. İnsanlığı hep beraber koruyalım ve kurtaralım.
Uzak kalmak, bir hayatı kurtarabilir… (İrfan Anlayanoğlu)

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın