Çetin Akın, Tunç Soyer’e sert çıktı: ”Turgutlu üzerinden siyasi şov yaptırmam”

  • Haberin Tarihi: 19 Temmuz 2021
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Çetin Akın, Tunç Soyer’e sert çıktı: ”Turgutlu üzerinden siyasi şov yaptırmam”

Turgutlu Organize Sanayi Bölgesinin atıklarının Gediz Nehrine karıştığı yönünde iddialarda bulunan ve konu hakkında açıklamalarda bulunan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, sert bir açıklama ile Soyer’e cevap verdi. Soyer’e “Memleketim üzerinden siyasi şov yaptırmam, herkes kendi çöpünü temizlesin” dedi.

Geçtiğimiz hafta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Turgutlu Organize Sanayi Bölgesinin atıklarının Gediz Nehrine akıtıldığını ve Gediz’in kirletildiğini dile getirmişti. Soyer’e Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın ve Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hami Özer cevap verdi. Arıtma tesisi ile ilgili olarak son düzlüğüne girdiklerini ifade eden Çetin Akın, konuyla ilgili ihale aşamasına gelindiğini vurguladı.

İlk olarak Hami Özer açıklama yaparken Özer:” Turgutlu OSB “YEŞİL OSB” olma yoluna emin adımlarla ilerliyor.  Manisa/Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nde yapım aşamasında bulunan 15.000m3/gün kapasiteli atık su arıtma tesisi projesi son aşamaya gelmiştir.  Ayrıca Turgutlu OSB yönetimi; ihaleyi alan yüklenici firmanın yanı sıra, henüz proje aşamasındayken her safhanın denetlenmesi, tesis faaliyete geçtiğinde ise uygulanacak tüm prosesin verimliliği arttırmak ve çevre kirliliğini en aza indirmek hedefiyle doğrultusunda, 12 Temmuz 2021 tarihinde bir özel proje denetleme firması ile kapsamlı bir protokol imzalanmıştır. Gelecek nesillerimizden emanet aldığımız doğa ve çevremizin korunması, sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde çevre duyarlılığı konusunda hassasiyetle süreç takip edilerek en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.  Gediz bizim içinde önemli, bizim  de hassas noktamızdır” dedi.

—Siyasi şov yaptırmam—

Tunç Soyer’e cevap veren Çetin Akın ise Soyer’i siyasi şov yapmakla suçladı. Soyer’in kendileri ile bir araya gelerek teknik anlamda bilgiler almasının daha doğru olacağını dile getiren Akın: “Herkes kendi çöplüğünü temizlesin, kimseye memleketim üzerinden şov yaptırmam. Ben Gediz Nehri havzasından doğup, büyüyen biriyim. Benim anılarım, çocukluğumun hikayeleri var Gediz’de” dedi.

Başkan Akın: ”İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in Turgutlu Organize Sanayi Bölgesiyle ilgili yaptığı açıklamaları üzülerek takip ettim. Bilgi eksikliği ve olayın muhataplarından görüş alınmadan yapılan bu açıklama eksik ve hatalıdır. Gediz’e zehir akıyor ifadesi Gediz havzasında büyümüş, orada balık tutmuş, yüzmeyi Gediz nehrinde öğrenmiş biri olarak benim asla izin vereceğim bir şey değildir. Turgutlu Belediye Başkanı olarak ilçemize yatırım yapan ve iyi niyetle bu sorunu çözmeye çalışan işadamlarımızın hakkını kimseye yedirmem. Öncelikle arıtma zorunluluğu olan 22 fabrikamızın kendi bünyesinde ön arıtması ve paket arıtması bulunmaktadır. Organize Sanayi Bölgemizin ortak arıtma tesisiyle ilgili olarak göreve geldikten sonra süreci hızlandırdık. Arıtma tesisi projemizi ihale sürecine kadar getirdik. Orada bulunan işadamlarımızla birlikte bu konuda çok ciddi mesafeler kat ettik. Bu sorun siyasi şovlarla çözülemez. Bu sorun ancak bizim yaptığımız gibi konunun tüm bileşenlerini toplayarak ortak akılla çözülebilir. Biz de bu sorunun çözümü noktasında gerekli tüm adımları atmış durumdayız. Tunç Soyer tarafından başlatılan proje çok anlamlı bir projedir ancak yanlış başlamıştır. Çözüm noktasında bize katkı sunacak herkese kapımız açık, bizi dinlemek isteyen herkese kapımız açık. Ama bu şekilde bizi dinlemeden, olayın muhataplarının görüşlerini almadan hareket eden herkese de her ortamda tepkimizi göstereceğiz. Biz Turgutlu’da yaşayan insanlar olarak Turgutlu’yu çok seviyoruz ve daha yeşil, daha temiz bir Turgutlu için var gücümüzle çalışıyoruz. Siyasi şovlarla çözülemeyecek bu sorunun en kolay çözümü herkesin kendi çöplüğünü temizlemesidir” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın