CHP’li Başevirgen’den Tarım Bakanına Yanıt “Tarımı Siyasetin Dışına Çıkartarak Sorumluluktan Kaçamazsınız”

  • Haberin Tarihi: 25 Ekim 2021
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
CHP’li Başevirgen’den Tarım Bakanına Yanıt “Tarımı Siyasetin Dışına Çıkartarak Sorumluluktan Kaçamazsınız”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Çorum’da İl Danışma Meclisi Toplantısında, Bakanlığını yaptığı tarımla ilgili demeç vermekten kaçınırken, adeta mensubu olduğu iktidarı da eleştirdi. CHP’li Başevirgen, Tarım Bakanının yaptığı açıklamalara tepki göstererek, “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ’80’li yıllarda unutmuyorum, İngiltere gelir bize futbolda 8 tane gol atardı.’Diyor.

Biz de o günleri hatırlıyor ve kahroluyoruz. O yıllarda tarımda kendi kendine yeten dünyanın 7 ülkesinden biriyken sayenizde dünyanın en çok buğday ithal eden ülkesi olduk. Sorumluluk sahibi yöneticiler önce kendi icraatlarına bakar, böyle ciddiyetten uzak açıklamalar yapmaz.” Diye konuştu.

“Çobanlık yapanların yarısından Fazlası Afgan”

CHP’li Başevirgen Bakanın, ülkeyi Afganistan’dan gelen göç dalgalarına kimin teslim ettiğinin bile farkında olmadığını söyleyerek, “Bakan, ülkemizde çobanlık yapanların yarısından fazlasının Afgan uyruklu olduğunu bilmiyor mu? Çiftçiyi, üreticiyi ithalata kim teslim etti. Çiftçinin ocağına incir ağacını kim dikti?” Diye sordu.

“Tarımı Siyasetin Dışına Çıkartarak Sorumluluktan Kaçamazsınız”

AK Parti iktidarının yanlış tarım politikalarının siyasetin asıl konusu olduğunu söyleyen Başevirgen, “Anlaşılan Bakanı gelecek korkusu sarmış. Burada ‘tarımı siyasete alet etmeyin’ diyen Bakan, işine gelince iktidarın memuru olduğunu ve tarımdan sorumlu olduğunu unutup ‘AKP üyeliği herşeyin üstündedir’ diyebiliyor. İktidar aldığı ithalat kararları ile çiftçiyi ve üreticiyi bitirdi. Ürünleri değersizleştirdi. Kendi çiftçisine para öderken eli titreyen iktidar, çiftçinin hasat yapacağı zamanlarda ithalata verdiği izinlerle yabancı çiftçileri zengin etti. Bu durum iktidarın siyasi tercihidir ve bu konu tam da siyasetin konusudur. Ülkenin tarımını geliştirmek, ürününe değer katmak, çiftçi refahını artırmak amacı ile o koltukta oturan Bakan, konuyu siyaset dışına çekerek sorumluluğu üzerinden atmaya kalkışmasın.” Diye konuştu.

“Enkazı Millet İttifakı Kaldıracak”

CHP’li Başevirgen Bakan Pakdemirli’nin ‘Türkiye’nin kaderini Millet İttifakı’na terk edemeyiz’ sözlerine de yanıt vererek, “Biz iktidarı halkımızın oylarıyla alacağız. Türkiye’nin kaderi ilk seçimle birlikte Millet İttifakı’nın iktidarında değişecek. İktidarın iş bilmezliği yüzünden bıraktıkları enkazı da biz kaldıracak, vatandaşın, çiftçinin, işçi ve emekçinin refahını da biz sağlayacağız. Bakan dilediği kadar gerçeklere gözünü ve kulağını kapatsın. Bakana, alışkın olduğu AK Parti Genel Başkanı’nın jargonuyla cevap verelim; çatlasanız da, patlasanız da Millet İttifakı’nın iktidarına engel olamayacaksınız.” Dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın