Dumanlı papaz eriği hasadı başladı

  • Haberin Tarihi: 9 Mayıs 2021
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Dumanlı papaz eriği hasadı başladı

Turgutlu’da dumanlı papaz eriği hasadı başladı. Mayıs ayı ile birlikte hasadı başlayan ve Turgutlu’ya özgü olan dumanlı papaz eriği üreticiler tarafından toplanmaya başladı.

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde dumanlı papaz eriği sezonu başladı. Çiftçiler Ramazan ayının son günlerinde hasada başlarken Ramazan Bayramı ile birlikte hasadın artarak devam edeceğini ifade ettiler. Turgutlu’ya özgü olan dumanlı papaz eriği üretici tarafından toplanmaya başladı ve pazar tezgâhlarında yerini aldı.

Turgutlu’da çiftçilik yapan Kamuran Toprak’ta ürününün hasadına başladı. Rekoltenin düşük olduğunu ifade eden Toprak, mahsulde %40’a yakın kayıp olduğunu ve yüksek fiyat beklentisi olduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz hafta kilosu 18 ile 20 TL arasında satılan dumanlı papaz eriği şuanda 14-16 TL arasında satılıyor. Ürünün az olması nedeniyle üretici fiyatın daha da aşağılara inmesinden korkarken hasat tüm hızıyla devam ediyor.

Toprak: ”Dumanlı Pazar eriği Turgutlu’ya has bir üründür. Bu sene rekolte de düşüklük var, beklentimiz fiyatların aşağı düşmemesi. Çünkü rekolte düştüğü için az ağaçlarda az ürün var” dedi.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın