Ergen Depresyonu Nedir?

  • Haberin Tarihi: 12 Nisan 2019
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Ergen Depresyonu Nedir?

Daha çok genç depresyonu olarak adlandırılan bu zihinsel ve duygusal bozukluk, tıbbi olarak yetişkin depresyonundan farklı değildir. Fakat, gençlerdeki semptomlar, gençlerin karşılaştığı farklı sosyal ve gelişimsel zorluklar nedeniyle kendilerini yetişkinlerden farklı şekillerde gösterebilir. Bunlar şunları içerir:

akran baskısı, Spor, hormon seviyelerinde ki değişiklik, Vücudun gelişmesi, Depresyon yüksek düzeyde stres, endişe ve olası en kötü senaryolarda intihar ile ilişkilidir. Aynı zamanda gencin;Kişisel hayatını, okul hayatını, sosyal hayatını, aile hayatını Etkileyip sosyal izolasyona ve başka sorunlara yol açabilir.

Depresyon, insanların “uzaklaşabileceği” veya “neşelendirebileceği” bir durum değildir. Düzgün tedavi edilmezse, bir insanın hayatını her şekilde etkileyebilecek gerçek bir tıbbi durumdur.

Çocuğunuzda Depresyon Nasıl Belirlenir

Amerikan Aile Hekimliği’nde yayınlanan bir araştırmanın tahminleri, çocukların ve gençlerin yüzde 15’ine kadarının bazı depresyon belirtileri gösterdiğini belirtmektedir.

Depresyon belirtileri, ebeveynlerin tespit etmesi için genellikle zor olabilir. Bazen, depresyon ergenlik ve ergenlik uyumunun tipik duygularıyla karıştırılıyor.

Bununla birlikte, depresyon okulda can sıkıntısından ya da ilgisizliğinden daha fazladır. Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi’ne (AACAP) göre, bazı ergen depresyon belirtileri şunlardır:

üzgün, sinirli, iştah ya da kilodaki değişiklikler Hoşa giden etkinliklerde ilgi azalması, enerjide azalma, Konsantrasyon zorluğu, suçluluk, değersizlik veya çaresizlik duyguları, uyku alışkanlıklarında büyük değişiklikler, can sıkıntısı düzenli şikayetleri, intihar konuşması, arkadaşlardan veya okul sonrası etkinliklerinden çekilme, kötüleşen okul performansı

Bu semptomların bazıları her zaman depresyon belirtileri olmayabilir. İştah değişimlerinin genellikle normal olduğu, yani büyüme hızlarının arttığı zamanlarda ve özellikle de çocuğunuzun spora dahil olması durumunda, normal olduğunu bilirsiniz.

Yine de, çocuğunuzdaki değişen işaret ve davranışları araştırmak, ihtiyaç duyduklarında onlara yardım edebilir.

Ergenler iletişim halindeyken;

Dinle, fakat yargılama, tartışma, tehdit etme veya bağırma.

Psikolog Emre Bulut

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın