EYVAH ŞEKERİM VAR

  • Haberin Tarihi: 13 Aralık 2019
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
EYVAH ŞEKERİM VAR

Diyabet, farkındalık ayı olan kasım ayı içerisindeyiz. Diyabet yani bir diğer adıyla şeker hastalığı için her ne kadar hastalık desek de diyabet hastalık değil ustalıktır. Ustaca yönetildiğinde kişiye kendisini çok hatırlatmayan ancak görmezden gelinirse pek çok organı hasarlayan bu rahatsızlığı önce biraz tanıtmak isterim.

Diyabet, şekeri düzenleyen insülin hormonunun vücutta yeterli düzeyde salgılanmaması veya salgılanan insülinin hücreler tarafından kullanılamamasıyla oluşan kronik bir hastalıktır. Risk faktörleri arasında genetik, stres, sağlıksız yaşam tarzı gibi pek çok etmen yer alsa da aşırı kilo diyabete zemin hazırlayan en temel risk faktörlerindendir.  Tüm dünyada büyük bir sağlık sorunu olan diyabet ülkemizde de yaklaşık 7,2 milyon vatandaşımızı etkilemektedir.

Diyabet riski veya diyabetli bir birey için hastalığın seyri yaşam tarzından doğrudan etkilenir. Dikkat edilirse riskler düşer ancak dikkat edilmezse yüksek şeker ve yoğun kalori alımıyla birlikte ani kan şekeri yükselmesi, yüksek tansiyon, kan akışkanlığının azalması, ani felç ve beyin kanamasına neden olabilir. Bilinçli beslenerek bu risklerin üstesinden gelmek mümkündür.

İşte yükselen kan şekerini kontrol altına almanın yolları:

Ara öğünü unutmayın

Şeker dengesi için en temel kural ana ve ara öğünlerin dengesidir. Günde 6 öğün ile beslemeye başlayın. 3 ana öğün olarak kahvaltı, öğle ve akşam yemeği ve üç ara öğün şeklinde beslenerek kan şekerinizdeki iniş çıkışları önleyebilirsiniz.

Kahvaltıda bal kaymak ve börekten uzak durun

Kahvaltı iyi kan şekerinin olmazsa olmazıdır. Güne mutlaka bol yeşillik, yarım yağlı peynir, domates, biber, semizotu salatalık ile hazırlanmış bir kahvaltı ile başlayın. Kahvaltıda börek, hamur işleri, reçel ve bal gibi basit şeker içeren besinlerden uzak durun.

Çantanızda badem olsun

Çantanızda süt, badem, kuru meyve gibi alternatifler bulundurmak kan şekerinizin ani düşmesini engeller. Böylece her daim tok kalırsınız.

Meyvenin yanında yoğurt yiyin

Meyve çok faydalıdır. Ancak faydalı da olsa içerisinde bulunan şeker kan şeker dengemizi bozabilir. Bu nedenle ara öğünlerde meyveyi tek başına yemeyin. Yanında mutlaka ya bir kase yoğurt, bir bardak süt ya da badem gibi hem protein hem yağ içeren bir besin ile birlikte tüketin.

Çay tüketiminizi sınırlayın

Diyabet hastalarında kan şekeri yüksek olduğu için sıvı kaybı da yüksektir. Sıcak havayla birlikte fazla miktarda içilen çay ve kahve de vücuttan atılan sıvı miktarını artırdığı için çay ve kahvenin tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Günde en fazla iki fincan çay,  bir fincan kahve tüketilebilir.

SU ŞEKERİ DENGELER

Yeterli su içmek hem kan şekeri için hem de bedenin diğer dengeleri için çok önemlidir. Susuzlukta kan şeker dengesi bozulur, tansiyon yükselmesi, kan akışkanlığının azalması, ani felç ve beyin kanaması gibi tehlikeli durumlar oluşabilir. Gün içerisinde ortalama 10-12 bardak su içmeye gayret gösterin. Su, metabolizmanızın sağlıklı çalışmasını sağlar, şekeri dengeler.

Meyve suyundan uzak durun

Hepimiz taze sıkışmış meyve suyunun masum olduğunu düşünürüz. Oysaki meyve suyunun taze sıkılmış olması onu masum kılmaz. Taze sıkılmış da olsa bir bardak meyve suyu kan şekerini çok hızlı yükseltir. Bu nedenle yemeklerin yanında meyve suyu yerine bir bardak ayran ya da bir kase cacık tercih etmelisiniz.

ŞEKER DENGELEYEN BESLENME PLANI

KAHVALTI: 2- 3 dilim esmer ekmek, 2-3 dilim az yağlı peynir, 6-7 adet zeytin, 1 adet haşlanmış yumurta, domates, salatalık, maydanoz, sivri biber, roka.

ARA ÖĞÜN:  10-12 badem 1 porsiyon meyve

ÖĞLE: 8 çorba kaşığı etli veya doyana kadar zeytinyağlı sebze yemeği, 1kase cacık, 2 dilim esmer ekmek veya 5-6 çorba kaşığı bulgur pilavı, Bol salata(1 tatlı kaşığı zeytinyağ)

ARA ÖĞÜN: 1 bardak tarçınlı süt  1 porsiyon meyve

AKŞAM: 4-5 adet ızgara köfte + 1 kase yoğurt ( sumak ilaveli), 1 dilim esmer ekmek, Bol salata.

İKİ SAAT SONRA: 1 bardak ayran.

Not: Bu beslenme listesi yaşınız, boyunuz, cinsiyetiniz, sağlık durumunuz, kullanılan ilaçlarınız varsa ilaçlarınız bilinmeden sadece örnek bir liste olması için planlanmıştır. Eğer metabolik bir rahatsızlığınız varsa asla bu listeyi uygulamayınız. Size özel hazırlanmış sağlıklı beslenme listesi için mutlaka bir uzmana danışınız.

DİYETİSYEN DERYA ZÜNBÜLCAN

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın