İmam Hatiplilerden suç duyurusu

  • Haberin Tarihi: 12 Eylül 2020
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İmam Hatiplilerden suç duyurusu

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde İmam Hatip Lisesi mezunları tarafından, Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda, 7 Eylül Pazartesi günü Haber Global kanalında yayımlanan “Kayıt Altında” programının konuklarından Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler’in, İmam hatiplilere yöneltiği iftiralar ve mesnetsiz iddialar, aşağılayıcı, küçük düşürücü olduğu belirtilerek sadece bu camiayı değil Türkiye’yi, 83 milyonluk ülkemizi, birliğimizi ve diriğimizi hedef almaktadır denildi.

Turgutlu Adliyesi önünde toplanan İmam hatip lisesi mezunları adına basın açıklamasında bulunan Turgutlu İmam Hatipliler ve Mensupları Derneği (TİMDER) başkanı Şamil Duran, “Bir televizyon kanalında imam hatiplilere hakaret ve iftira atan Erol Mütercimler hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “hakaret yoluyla halkm bir kesimini aşağılama’ fiillerinden suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu haddi aşan davranışından dolayı kamu davası açılmasını talep ediyoruz. Haber Global’de katıldığı programda Erol Mütercimler, imam hatip mezunlarına alenen hakarette bulunarak aşağılamıştır. İmam hatip camiası; bugün 1 milyon 400 bin Öğrencisi, on milyonlarca mezunu ve mensubu olan geniş bir ailedir. 69 yıldır eğitim hayatına devam eden imam hatip okulları ülkemiz, milletimiz ve medeniyetimiz için çok değerli, din adamları, Kur’an kurs hocaları, alimler, doktorlar, mühendisler, edebiyatçılar, siyasetçiler ve devlet adamları yetiştirmiştir. Bu isimler dün olduğu gibi bugün de ülkenin dört bir yanında hizmet vermektedir. Bugün, çocuğunun hem dini ilimler hem de fen bilimleri eğitimi alması, günün gerektirdiği becerilerle bilgilerle donanması için ailelerin ve gençlerimizin tercihi imam hatip liseleri olmaktadır. Son yıllarda program çeşitliliğine giden okullarımız öğrenciler için cazibe merkezi olmuştur. İmam hatiplilere yöneltilen iftiralar ve mesnetsiz iddialar, aşağılayıcı-küçük düşürücü ifadeler. sadece bu camiayı değil Türkiye’yi, 83 milyonluk ülkemizi, birliğimizi ve dirliğimizi hedef almaktadır. Ayrışma ve kamplaşmayı körükleyenler bilmelidirler ki, bu davranış ülkemize yönelik kötü emel sahiplerinin değirmenine su taşımaktadır. İşte bu gerekçe ile camiamıza yönelik iğrenç, aşağılık ithamlarda bulunan Mütercimler hakkında kamu davası açılmasını ve bu iftiralarının yanına kar kalmamasını istiyoruz. Suç duyurumuzun gereğinin yapılacağına; ülkemizi, milletimizi, çocuklarımızı, bugünlerimizi ve yarınlarımızı hedefleyen bu tür davranışların cezasız kalmayacağına inanıyoruz. Biz biliyoruz ki, adalet yerini bulacak ve bir daha kimse ülkemizin guzide okulları olan imam hatiplerden mezun olanlar hakkında böyle pervasız davranışlara cüret edemeyecektir. Son olarak okullarımızdan mezun olmanın haklı gururunu taşıyan; imam hatiplerin bu toprakların mayası, harcı, irfanı olduğuna inanan, işadamı, bürokrat, siyasetçi, akademisyen, esnaf kısacası herkesi mütercimler hakkında suç duyurusunda bulunmaya davet ediyoruz” dedi.
Basın açıklaması sonrasında etkinliğe katılanlar, Mütercimler hakkında eylemlerine uyan TCK’nin ilgili maddeleri uyarınca soruşturma ve kovuşturma yapılarak kamu davası açılması ve tecziyelerine karar verilmesi talebiyle adliyeye suç duyurusunda bulundular.
Etkinliğe, AK Parti Turgutlu İlçe Başkanı avukat Serkan Baş, AK Parti Manisa Büyükşehir ve Turgutlu Belediyesi meclis üyesi avukat Mürşit Gedizli, TİMDER, İlim Yayma Cemiyeti Turgutlu Şubesi, Turgutlu Din Görevlileri ve Din Gönüllüleri Derneği, Ensar Vakfı Turgutlu Şubesi, Eğitim-Bir-Sen Turgutlu Sendikası üyeleri destek verdi.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın