KABIZLIĞA KARŞI 7 SÜPER BESİN

  • Haberin Tarihi: 14 Mayıs 2019
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
KABIZLIĞA KARŞI 7 SÜPER BESİN

Kabızlık, ülkemizde her beş kişiden birinde görülen önemli bir rahatsızlıktır. Özellikle yaşlılar, diyet yapanlar, stres seviyesi yüksek kişileri etkileyen bu rahatsızlık depresyondan kolon kanserine pek çok hastalığı tetikliyor. Aynı zamanda sindirim sistemi bedenimizin yönetim merkezlerinden biri olduğu için yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.

Ne zaman kabızlıktan bahsedilebilir?

Kalın bağırsağın sağlıklı olduğunun göstergesi günde bir kez ile haftada en az üç kez dışkılamaktır. Bundan daha az dışkılanıyorsa kabızlık halinden bahsedilebilir.

Nedenleri nelerdir? Nasıl çözülür?

Kabızlık nedeni birçok faktöre bağlı olan bir durumdur. Yetersiz posa tüketmek, az su içmek, hareketsizlik, hormonal dengesizlik, troid rahatsızlığı, depresyon, tansiyon, demir eksikliği başta olmak üzere  pek çok sebep kabızlığa sebep olabilir.

Bağırsak ikinci beynimizdir. Bağışıklığımız, ruh halimiz üzerinede büyük rol aynar. Yani aslında nasıl hissedeceğimizi, ne düşüneceğimizi bağırsağımız belirler. Bağırsaklarımızın beynimizle ortak hormonları vardır. Örneğin iyi hissetmek ile görevli serotonin hormonunun büyük bir kısmı bağırsakta bulunur. Yani kabızlığı çözmek sadece kabızlığı çözmekten ibaret değildir. Bu nedenle sebebi her ne olursa olsun kabızlıkla baş ederken amaç kimyasal ilaçlar ile kısa sürede çözmek değil bağırsak iyileştiren besinleri kullanarak bağırsağı tamir etmek olmalıdır.

Bağırsakları iyileştiren 7 besin:

Kefir: Bedenimizde yaklaşık 100 trilyon bakteri yaşar. Bakteri dengesi bozulduğunda ise kabızlık ile karşılaşılabilir. Kefir bu dengeyi sağlamaya yardımcıdır.

Kuru erik: Tıpkı bir ilaç gibi Di fenil izantin adı verilen özel bir madde içerir.  Bu madde bağırsak hareketliliğini arttırır. Dışkının kolay atılmasını sağlar.

Zencefil: Kabızlıkla birlikte görülen gazdan kurtulmayı sağlar. Ballı su ile birlikte tüketilebilir.

Bal kabağı: Yüksek lif içerir. Kabızlık yaşayanlara ilaç gibidir. Şekersiz tatlısı, çorbası yapılabilir.

Kemik Suyu: Kabızlık yaşayan kişiler için tam bir şifa deposudur. İçerdiği kolojen, glutamin ve jelatin gibi özel maddeler sayesinde bağırsak duvarını tamir eder.

Bal: Ilık su ile karıştırılıp içildiğinde bağırsakları yumuşatır. Daha etkili bir sonuç için sabah aç karna 2 bardak ılık ballı su şeklinde tüketilmelidir.

Kuşkonmaz: A, C, K, B vitaminlerince zengindir. Yüksek lif içerir. Hazımsızlık, şişkinlik ve ödem atılmasına yardım eder.

Kabızlık yaşayanlara pratik öneriler

1)Yemek yemeden önce 1 bardak yoğurt suyu içerek bağırsaklarınızı yumuşatın.

2)Güne 1 bardak ılık limonlu su ile başlayın.

3)Hızlı yemek sindirime olumsuz etkilidir. Yavaş tüketin ve iyi çiğneyin.

4) Her sabah 1 tatlı kaşığı ev yapımı marmelat tüketin. Marmelatınızın içinde kuru erik, kuru kayısı, zeytinyağ ve incir olsun.

5) Rezene, papatya, anason çayı için.

Diyetisyen Derya Zünbülcan

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın