Öğrencilere çevre bilinci aşılanıyor

  • Haberin Tarihi: 11 Haziran 2019
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Öğrencilere çevre bilinci aşılanıyor

Manisa’nın Turgutlu İlçesinde, 5 Haziran Çevre Haftası dolayısıyla, Tema Vakfı ve Turgutlu Belediyesi Temizlik işleri müdürlüğü tarafından etkinlik düzenlendi.

İlkokul ve Ortaokul öğrencilerinin katıldığı be Irlamaz Vadisi’nde düzenlenen etkinlikte, Sıfır Atık projesi anlatılırken, düzenlenen yarışmalarda öğrenciler çöpleri ayrıştırarak birbirleriyle yarıştılar.

Etkinliğe Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Başkan Yardımcısı Fırat Honaz ile Başkan Yardımcısı Evren Erbaş Er katıldı.

Etkinlikte Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın ve Belediye Başkan Yardımcısı Evren Erbaş Er, öğrencilerle atık ayrıştırmada yarıştılar.

Öğrencilere geri dönüşümü olan, bez çanta, boyama kitabı, defter, tohumlu kalemlerin dağıtıldığı etkinlikte konuşan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Gelecek nesiller için daha iyi ve daha güzel bir çevre emanet etmenin her şeyden daha önemli olduğunu söyledi.

Gelecek nesillere daha temiz bir çevre ve temiz hava bırakmak için çalıştıklarını belirten Akın,”Çevremiz bize atalarımızdan miras olarak kaldı. Bizler geleceğimiz olan çocuklarımıza daha iyi daha güzel şekilde emanet etmek için çaba sarf etmeliyiz. Çocuklarımızın geleceği ile ilgili şartları daha sağlıklı bir şekilde oluşturmak için çalışmalarımıza önce eğitim kurumlarımızdan, yani çocuklarımızdan başladık. İnşallah gelecek nesillerimiz için sağlıklı, güzel ve temiz havası olan bir dünya bırakacağız.”dedi.

—“Ülke nüfusunun %99.9’u temiz havaya ihtiyaç duyuyor”—

TEMA Vakfı Turgutlu Temsilcisi Ayla Yönet ise yaptığı açıklamada, Türkiye’de nüfusun yüzde 99.9’unun temiz havaya ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletlerin bu yılki Dünya Çevre günü temasının “Hava Kirliliği” olduğunu belirten Yönet, Doğayı korumanın bir vatandaşlık görevi olduğuna inandıkları ve el birliği ile daha güzel yarınlara ulaşılabileceğini ifade etti.

Yönet;”Dünya’da Birleşmiş Milletlere göre bu yılki dünya çevre günü teması, “Hava Kirliği”. Türkiye’de de ne yazık ki nüfusun yüzde 99.9’u temiz havaya ihtiyaç duyuyor, yani kirli bir havamız var. Bunu önlemenin yolu da herkesin bildiği gibi ağaçlandırma, var olan doğal varlıkları koruma ve sahip çıkmaktan geçiyor. TEMA’nın eğitim çalışmalarında çocuklarımıza çevre bilincini, doğayı korumanın ne kadar gerekli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. El birliği ile bu işin üstesinden gelerek, bunun bir vatandaşlık görevi olduğuna inanıyorum. Hep birlikte daha güzel yarınlara ulaşmak dileğiyle”dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın