Okul kantininde askıda kek uygulaması

  • Haberin Tarihi: 7 Ekim 2019
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Okul kantininde askıda kek uygulaması

Turgutlu’da ortaokul öğrencilerinin duyarlılığı anlamlı bir projenin ortaya çıkmasına neden oldu. Öğrenciler Osmanlı döneminde sadaka taşı uygulamasından esinlendi ve okul kantininde askıda kek uygulamasına gittiler.

Manisa’nın Turgutlu ilçesinden Samiye Nuri Sevil Ortaokulu 6-E sınıfı öğrencileri, okul kantininde oluşturdukları bütçe ile ihtiyaç sahibi öğrenci arkadaşlarının kek, meyve suyu ve simit gibi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyorlar.

Okul Müdürü Murat Orhan, Projenin isminin “Askıda kek” olduğu sadece kek ile sınırlı olmadığını söyledi. Orhan;”Sosyal bilgiler öğretmenimiz derste, atalarımızın yaptığı yardımları anlatınca, öğrencilerimiz aynı uygulamayı okulumuzda da yapabileceğimizi düşünmüşler. Bu konuyu bizimle paylaştılar. Bu projemiz aslına uygun bir şekilde, ihtiyacı olan, anne ve babası olmayan, kahvaltı yapmadan okula gelen öğrencilerimizi desteklemek amacıyla başladı. Projemiz başladıktan sonra tüm öğrencilerimiz ve öğretmen arkadaşlarımız sahip çıktılar. Uzun süredir de projemiz devam ediyor” dedi.

“Askıda Kek” projesini başlatan 6-E öğrencilerinden Zeynep Betül Elmasoğlu, Sosyal bilgiler dersinde, Osmanlı dönemine ait “Sadaka taşı”nı öğrendikten sonra, aynı projeyi okullarında başlattıklarını söyledi. Elmasoğlu:”Sosyal bigliler dersinde öğretmenimiz bize, Atalarımız Osmanlı’dan kalma sadaka taşını öğretti. Bizde yardımlaşmanın karşılıksız olabileceğini öğrendik. Bizlerde böyle bir proje yapmak için okul müdürümüz ve müdür yardımcılarımıza danışarak böyle bir proje başlattık.” Okul öğrencilerinden Alperen Çiftçi ise:”Dersimizde yardımlaşma ve dayanışma konusunu işliyorduk. Bu derste de Atalarımızdan kalma sadaka taşlarını öğrendik. Bizde bu projeyi gerçekleştirebileceğimiz düşündük. Okul müdürümüzden ve öğretmenlerimizden izin alarak bu projeyi başlattık”dedi.

6-E sınıfının sınıf öğretmeni olan Hatice Çavuşoğlu öğrencileriyle gurur duyduklarını ifade ederken;”Proje çok anlamlıydı ve  destek verdik. Projemiz çok kısa sürede tüm okula yayıldı, diğer öğrencilerimizde bundan faydalandılar. Sınıfımla, öğrencilerimle onur ve gurur duyuyorum”ifadelerini kullandı.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın