Organ bağışı için bilinçlendirme çalışması yapıldı

  • Haberin Tarihi: 5 Kasım 2021
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Organ bağışı için bilinçlendirme çalışması yapıldı

Turgutlu İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla, Doku ve Organ Bağışı bilgilendirmesi yaptı.

Orta Park’ta kurulu bulunan aşı çadırında ve okullarda organ ve doku bağışı konusunda bilgilendirmeler yapan ekipler, vatandaşları doku ve organ bağışı yapmaya davet etti.

Organ Bağışı Haftası nedeniyle, Manisa İL Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bugün itibari ile 25 Bin’in üzerinde hastamız böbrek, kalp, karaciğer, akciğer başta olmak üzere organ nakli beklemektedir, bunlarla birlikte ince barsak, pankreas ve uzuv nakli bekleyen hastalarımız da bulunmaktadır. Ancak organ bağışı oranları düşük bir seviyede seyir etmekte ve buna bağlı olarak tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız, sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybedebilmektedirler. Bu durum işgücünde ağır kayıplara yol açabildiği gibi ülke ekonomisi üzerinde de ağır bir yük oluşturabilmektedir. Bu nedenler dolayısıyla, organ yetmezliği yaşayan yurttaşlarımızın sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılması Bakanlığımızın ana hedefleri arasındadır. Bilindiği üzere, her yıl 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Organ yetmezliği sorunu yaşayan hastalarımız için büyük bir umut ışığı olan organ bağışı haftasının en etkin ve verimli bir biçimde kutlanması, hastalarımız için motive edici bir unsur olabileceği gibi aynı zamanda organ bağışı hususunda farkındalığının arttırılacak olması da organ bağışı ve organ nakli sayılarının arttırılması yönünde olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bu bağlamda ilçe sağlık müdürlüklerimiz 3-9 Kasım organ bağışı haftası boyunca afişler broşürler ve organ bağışı konusunda verecekleri eğitimlerle etkinlikler düzenleyecektir. Bu kutlamaların yegâne amacı bu konuda bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesidir. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız öncelikle ilçe sağlık müdürlüklerimize, devlet hastanelerimize İl Sağlık Müdürlüğümüze ve aile hekimlerine başvurabileceklerdir.” ifadeleri kullanıldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın