ORTODONTİK TEDAVİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

  • Haberin Tarihi: 14 Kasım 2019
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
ORTODONTİK TEDAVİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Günümüzde ortodontik tedaviye, halk arasında bilinen adıyla tel tedavisine rağbet oldukça artmıştır. Gelişen teknoloji sayesinde de ortodonti alanında pek çok yenilik gerçekleşmektedir ve tedavi çok daha geniş yaş aralığında ve şiddetli bozukluklar dahil olmak üzere pek çok vakada uygulanabilmektedir. Hastalarımızdan tedavi ile ilgili pek çok soru gelmektedir ve en sıklıkla sorulan soruları sizler için burada cevapladım.

Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodonti, diş hekimliğinin çene ve yüz gelişimi ve bu bölgelerde oluşan bozukluklarla ilgilenen dalıdır.  Ortodonti; “çene ve yüz ortopedisi” olarak ta adlandırılmaktadır. Çene ve yüz bölgesinde, dişlerde meydana gelen bozuklukları düzeltmek için uygulanan tedavi ise “ortodontik tedavi” olarak adlandırılmaktadır. Ortodontik tedaviler halk arasında çoğunlukla “ tel tedavisi” olarak bilinmektedir.

Ortodontist Kimdir?

Ortodonti diş hekimliğinin uzmanlık gerektiren alanlarından birisidir. ‘Ortodontist’ unvanını kazanabilmek için diş hekimliği fakültesini bitirdikten sonra uzmanlık sınavına girerek bir diş hekimliği fakültesinin ortodonti anabilim dalında uzmanlık eğitimi görmeye hak kazanmak gerekmektedir. Ortalama 4 sene süren uzmanlık eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra ortodontist (ortodonti uzmanı) unvanı hak edilmektedir. Sizlere doğru ve başarılı bir ortodontik tedaviyi ancak ortodontistler sağlayabilir.

 Çocuklarda İlk Ortodontik Muayene Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çocuklarda düzenli ortodontik kontrollerin yapılması çok önemlidir ve ilk ortodontik muayenenin 7 yaş civarında yapılması önerilmektedir. Ortodontik bozukluklardan iskeletsel bozukluklar yani çeneleri ilgilendirenler küçük yaşlarda tedavi edilmektedir. Bu yüzden çocuklarınızı mutlaka bir ortodonti uzmanına muayene ettirmenizi öneririm. Hekiminiz gerekli gördüğü aralıklarla sizi tekrar çağıracaktır ve gerekli gördüğü taktirde ortodontik tedaviye başlayacaktır.

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi Yapılmakta mıdır?

Evet, kesinlikle yapılabilir. Eskiden ileri yaşlarda ‘tel takılmaz, tedavi yapılmaz’ görüşü çok yaygındı. Ancak günümüzde gelişen teknoloji sayesinde yetişkinlere de ortodontik tedavi yapılması mümkündür. Burada önemli olan hastanın dişlerinin sağlıklı yapıda olması ve ağız hijyeninin iyi olmasıdır. Günümüzde yetişkinlere yönelik tedavinin daha estetik olması için farklı yöntemler (seramik braketler, şeffaf plaklar, lingual braketler) geliştirilmiştir. Hangi tedavinin size uygun olacağına hekiminiz karar verecektir.

Ortodontik Tedaviler Pahalı mıdır?

Ortodontik tedavi ücretleri genellikle hastalara ve ailelere ilk etapta pahalı gelebilmektedir. Ancak uzun süren tedavi süresi, her ay yapılan seanslar, kullanılan malzemeler, tedavinin bireye sağladığı fiziksel ve psikolojik faydaları düşünüldüğünde pahalı bir tedavi değildir. Birçok ortodonti uzmanı hastalara uygun ödeme koşulları sunmaktadır.

Ortodontik Tedaviler Ne Kadar Sürmektedir?

Ortodontik tedaviler kişiye özel planlanmaktadır ve tedavi planlamasına göre süre değişmektedir. Hastanın tedaviye uyumu, randevularına düzenli gelmesi, ağız hijyeninin iyi olması da tedavi süresini etkilemektedir. Tedavinin ortalama 1 ile 2 yıl arasında tamamlandığını söyleyebilirim.

Bu yazımda sizleri ortodonti ve başarılı bir ortodontik tedavi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ile ilgili bilgilendirmeye çalıştım. Daha ayrıntılı bilgi ve başarılı bir ortodontik tedavi için mutlaka bir ortodonti uzmanına başvurmanız gerektiğini hatırlatır, sağlıklı günler dilerim…

Uzm. Dt. Özge Kılınç Toksöz

Ortodonti Uzmanı

Acarlar Mah. Atatürk Bulv. No: 249/2 Turgutlu / MANİSA

İletişim :  0 236 312 4455 / 0 555 101 4445

Mail: info@turgutluortodonti.com

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın