TURÇEP Belediye Başkanı Şirin’i ziyaret etti

  • Haberin Tarihi: 16 Şubat 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
TURÇEP Belediye Başkanı Şirin’i ziyaret etti

Geçtiğimiz hafta başından itibaren Çaldağı’ında madenle ilgili yapılacak bilirkişi keşfine hazırlık çalışmalarını sürdürüyor. Dünden itibaren köy ziyaretlerine başlayan TURÇEP, bugün de Belediye Başkanı Turgay Şirin ile görüştü.  Dün saat 10.30’da Başkan Şirin’i makamında ziyaret eden Perihan Oğultekin, Zeynel Yaşar, Ramazan Soğukpınar, Adnan Ayan ve Metin Sert’ten oluşan TURÇEP heyeti, 19 Şubat’ta Çaldağı’ndaki bilirkişi keşfine yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi de verdi. Sıcak ve samimi bir havada geçen görüşmede Turgutlu’da uygulanmak istenen bu madencilik projesi hakkında bilimsel ve hukuksal açıdan değerlendirmeler de yapılırken, madenin yaratacağı zararlar konusu da bir kez daha ele alındı.

Bu madeni kesinlikle çalıştırmayacağız

Çalışmaları hakkında bilgi veren TURÇEP Heyeti, oda ve siyasi partilerle görüşme ve ziyaretlerin sürecğini kaydetti. Açıklamasında madenin hiç kimse tarafından istenmediğini ve kapatılmasının istendiğini belirten TURÇEP, “Bu madeni ne pahasına olursa olsun çalıştırmayacağız. 19 Şubat’taki keşif gününde de bu tavrımızı açıkça ortaya koyarak, bilirkişi ve hakime ÇED raporunun iptal edilmesi ve madenin kapatılmasını istediğimizi söyleyeceğiz. Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde de hem odaların hem de siyasi partilerin görüşleri ile vatandaşlarımızın görüşleri bu yönde. Bu oda ve partileri temsil eden bir platform olarak  19 Şubat keşif gününe de bu şekilde hazırlanıyoruz” dedi.

TURÇEP sayesinde halkımızın çevre bilinci gelişti

Belediye Başkanı Turgay Şirin de TURÇEP’in çalışmalarını çok yakından takip ettiğini belirtirken, “TURÇEP’in yaptığı çalışmalar halkımızda çevre bilincinin gelişmesi ve toplumda çevreci duyarlılık oluşmasında çok önemli katkılar sağladı” değerlendirmesinde bulundu. Yaşadığımız toprakların dünyanın en bereketli toprağı olduğunun bilicinde olduklarını söyleyen Şirin, Belediye olarak çevreye ve topraklarımızın değerine ciddi bir duyarlılık gösterdiklerini belirterek, arıtma tesisi kurmalarının anlamı ve önemini de ifade etti. Konuşmasında “Halkımızın tercihi bizim de tercihimizdir. Böyle bir konuda hem halkımızın hem de TURÇEP’in yalnız olmadığını da ifade etmek isterim” dedi.

Başkan Şirin’le olan görüşmeden sonra buradan ayrılan TURÇEP daha sonra basın ziyaretlerinde bulundu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın