TURÇEP BİLGİLENDİRME PANELİ YAPACAK

  • Haberin Tarihi: 27 Ocak 2016
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
TURÇEP BİLGİLENDİRME PANELİ YAPACAK

TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) tarafından 29 Ocak Cuma akşamı bileşenlerine yönelik bir bilgilendirme paneli yapılacak. Konu ile ilgili TURÇEP tarafından yapılan açıklamada, Cuma akşamı yapılacak panelin TURÇEP Bileşenlerine yönelik olarak ve Manisa 2. İdare Mahkemesi’nde görülmekte olan 2. ÇED davasında gelinen süreçle ilgili bilgilendirme amaçlı olduğu belirtildi.

TURÇEP Dönem Sözcüsü İsmail Alsaç, konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:

HAKLIYIZ ve KAZANACAĞIZ

“2 Haziran’da Çaldağı’nda yapılan keşif günü sonrasında mahkemenin tayin ettiği bilirkişiler raporlarını tamamlayıp mahkemeye sundular, bizler de avukatlarımız aracılığıyla gerekli değerlendirme ve itirazlarımızı yaptık. Bu durumda açtığımız davada 2. ÇED ile ilgili davada karar aşamasına gelindi ve mahkeme tarafından davanın duruşması 10 Şubat tarihi olarak belirlendi.  ÇED raporunun iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle açtığımız davada, mahkeme heyeti 10 Şubattaki duruşma günü kararını açıklayabilir. Bizler de TURÇEP olarak bugüne kadar Turgutlu halkının vahşi madenciliğe karşı mücadelesinde bizlere desteklerini esirgemeyen ve asla yalnız bırakmayan değerli bileşenlerimizi hem 10 Şubat tarihinin önemini vurgulamak, hem de davada gelinen aşama hakkında bilgilendirmek amacıyla 29 Ocak Cuma akşamı bir bilgilendirme paneli düzenledik. Belediye Meclis toplantı Salonu’nda yapılacak bu panelde dava açtığımız ÇED raporu ve bilirkişilerin mahkemeye sundukları karar raporu hakkında değerlendirmeler ve yapılan itirazlar konusunda bilgilendirme yapılacak.”

“Davanın lehimize sonuçlanacağı umudundayız. Ancak aksi durum bile olsa bizler davamızda kesinlikle haklıyız. Bu nedenle Turgutlu halkının yıllardır vahşi madenciliğe karşı verdiği yaşam mücadelesindeki haklılığını bir kez daha bilimsel ve hukuksal temelleri ile birlikte bu panelle ortaya koyacağız. Bilimsel konularda Jeoloji yüksek Mühendisi Tahir Öngür ve Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölgesi Şube Başkanı Saadet Çağın, hukuksal açıdan da davanın avukatlarından Berrin Esin Kaya önemli bilgilendirmelerde bulunacak.”

ASIL AMACIMIZ 10 ŞUBAT GÜNÜNE HAZIRLIK

Açıklamasında “Asıl amacımız 10 Şubat tarihinde Manisa’da yapılacak duruşma gününe hazırlık” diyen TURÇEP Dönem Sözcüsü İsmail Alsaç, Turgutlu Çaldağı’nda uygulanmak istenen projenin dünyada kabul görmeyen bir madencilik anlayışı olduğunu ve bu madene kesinlikle geçit vermeyeceklerini belirterek şunları açıkladı: “Bizler davamızda kesinlikle haklıyız ve ne pahasına olursa olsun bu madene geçit vermeyeceğiz. Bunu 10 Şubat’ta Manisa’da yapılacak davanın duruşması sırasında da söyleyeceğiz ve söylememiz gerekiyor. Dünyanın en bereketli topraklarının madencilik adı altında sülfürik asitten geçirilmesinin bir cinayet demek olduğunu, bu madeni kesinlikle çalıştırmayacağımızı bir kez daha söyleyeceğiz. Bu nedenle tüm bileşenlerimizi ve duyarlı vatandaşlarımızı hem gelinen süreçle ilgili bilgilendirme, hem de bundan sonra nasıl bir yol izleneceği konusunda değerlendirmelerin yapılacağı Cuma akşamki panelimize bekliyoruz” dedi.

MADEN ŞİRKETİ DE DAVET EDİLDİ

Cuma akşamı yapılacak panele ayrıca maden şirketi temsilcilerini de bir kez daha davet ettiklerini bildiren Alsaç, gelmeleri durumunda kendilerine de kürsüde yer ayrılacağı, projelerini ve ÇED raporlarını savunmaları için söz hakkı verileceğini söyledi. Basına gönderilen açıklama metni ile birlikte TURÇEP tarafından maden şirketine gönderilen davet mektubu ile ayrıca mektubun gönderi makbuzu da basınla paylaşıldı.

Cuma akşamı saat 20.00’de yapılacak panel Belediye Meclisi Toplantı Salonunda gerçekleştirilecek.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın