Turgutlu emniyetinden Mail Order kullanıcılarına uyarı

  • Haberin Tarihi: 19 Mayıs 2019
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Turgutlu emniyetinden Mail Order kullanıcılarına uyarı

Manisa’nın Turgutlu İlçesinde, Emniyet Müdürlüğü ekipleri firmaları, iş yerlerini ve iş adamlarını “Mail Order” dolandırıcılığı konusunda uyardı.

Turgutlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün Twitter ve Facebook hesaplarından yapılan bilgilendirmede, “Mail Order” yoluyla dolandırıcılığın yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok firmanın mağdur olduğunu hatırlatıldı.

Turgutlu İlçe Emniyet Müdürlüğünden yapılan duyur şu şekilde:

“Vatandaşlara ait yüksek limitli kredi kartı bilgilerini kopyalama veya dolaylı yollardan elde ederek, yurt genelinde faaliyet gösteren birçok firma ve iş yerinden, elde ettikleri bu kredi kartı bilgilerini kullanıp “Mail Order”yöntemiyle alışveriş yaparak 3 ayrı nitelikli dolandırıcılık olayına karıştıkları tespit edilen 5 şüpheli şahıs önceki tarihlerde Turgutlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği görevlilerinde yakalanmıştır.

Olayda şüpheliler firma yada iş yerlerini başka şahıslar adına kayıtlı cep telefonlarından arayarak, ilk etapta güven telkin etmek amacıyla satın almak istedikleri malzemeler konusunda sıkı pazarlık yapıp akabinde ödemeyi kredi kartı ve “Mail Order” yöntemiyle yapmak istediklerini bitirdikten sonra, iş yeri yada firmanın bunun kabul etmesi üzerine, kopyalama veya dolaylı yollardan elde ettikleri yüksek limitli kredi kartı bilgilrini kullanarak “Mail Order”formunu tanzim edip ilgili yerlere gönderir. Firma veya iş yerleri “Mail Order” formunda yazılı kimlik ve kredi kartı bilgileri doğrultusunda şifre kullanmaksızın “Mail Order” yöntemiyle kendi POS cihazlarından ödemeyi alıp, satışı yapılan malzemeleri nakliye kamyonu ile gönderir.

Ancak şüpheliler nakliye yerini ve zamanını değiştirerek malzemeleri kendilerine ait başka bir kamyona yükleyerek depo olarak kullandıkları yerlere indirdikten sonra da başkaca şahıslara düşük fiyatlara satışı yapılır.

Olayda kredi kartı bilgileri kullanılan vatandaşlar durumu fark etmeleri üzerine ilgili bankalarına müracaat ederek “Mail Order” yöntemiyle kredi kartlarının çekilen paraların geri iadesini talep edip, ilgili firma yada işyerinin banka hesaplarına bloke koydurmaları üzerine olay gerçekleşmiş olur.

İlçemizde faaliyet gösteren ve “Mail Order” ödeme yöntemini kullanan firma ve işyerlerinin bu hususta dikkatli olmaları önemle rica olunur.”

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın