Turgutlulu kıspet ustasından Kırkpınar yorumu

  • Haberin Tarihi: 14 Mayıs 2019
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Turgutlulu kıspet ustasından Kırkpınar yorumu

650 Yıldır yapılan, dünyanın en eski spor organizasyonlarından biri olan Kırkpınar yağlı güreşlerine geleneksel tasarımlar ve dekor çalışması yapılmalı diyen Murat Boncuk,Kırkpınar yeniden yorumlanmalı dedi.

Uzun yıllar yağlı güreş yapan,Türkiye’nin en önemli kıspet ustalarından olan Murat Boncuk aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında dönem filmlerine,sanatçılara, müzelere,sanat aktivitelerine ve dizilere deri kostümler tasarlıyor. Boncuk,hala devam etmekte olan Diriliş Ertuğrul, Mehmetçik Kut-ul Amare,Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam, Muhteşem Yüzyıl Kösem gibi yurt içinde bir çok önemli projeye tasarımlar yaptı.

Bunun dışında önemli sanatçılar ve belgesellere hazırladığı tasarımlar ile adından söz ettirdi.
Su anda Trt 2 de Murat Boncuk’la Atölye isminde bir programı olan boncuk,Kırkpınar yağlı güreşleri için bir eksikliği dile getirdi.

Kırkpınar’ın UNESCO’ya girmiş bir kültür değeri olduğunu söyleyen boncuk,700 yıl önce güreşler nasıl yapılıyorsa ,şuanda kılık kıyafet ve geleneksel meydan tasarımı anlamında yeniden yapılanmaya gidilmeli dedi.
Kırkpınar’ın önemli unsurlarından olan ,pehlivanlar,davulcular,hakemler,cazgırlar,bezci ve yağcıların kostümleri ,günümüz kıyafetleri,reklam içeren tişörtler,markalı şapkalar, kullanarak renk kirliliği oluşturmakta ,bunun yerine döneme ait tasarımlar yapılmalı, er meydanında bazı modern aksesuarlar, plastik yağdanlıklar ve suluklar kullanılmakta ,bakırdan yapılmış işlemeli yağ ibrikleri, suluklar ve yağ kazanları kullanılmalı.
[ ] Er meydanının dekorununda tarihi görünümlü ve geleneksel havaya uygun olarak tasarlanması gerektiğini düşünen Murat Boncuk,bu sayede yurt dışına daha etkili bir Kırkpınar sunulabileceğini ve renk kirliliğinden kurtulup Kırkpınar’ın orijinaline uygun şekilde reklamının yapılıp ,uluslararası arenada yer alması gerektiğini düşünüyor.
Japonlar sumo güreşini nasıl etnik kıyafetleri ve geleneksel havasıyla dünyaya tanıtıyorsa, biz de kültürümüze uygun şekilde Kırkpınar’ı dünyaya tanıtmalıyız, bir an önce geleneksel havaya bürünmeli diyen Boncuk,yerel yönetimler ve sponsorlar bu isin üzerine düşmeli benden de bu konuda yardım talebi olduğu takdirde,seve seve destek olabileceğini sözlerine ekledi.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın