Turgutlulu öğrencilerin Alemdar’ı TEKNOFEST finalinde

  • Haberin Tarihi: 20 Eylül 2021
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Turgutlulu öğrencilerin Alemdar’ı TEKNOFEST finalinde

Turgutlu Şehit Tolga Artug Gençlik Merkezi Lise öğrenci takımının hazırladığı tasarımla TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali finalinde yarışacak.

Turgutlu Şehit Tolga Artug Gençlik Merkezi İnovasyon Atölyesi Kodadı2023 prpjesi kapsamında eğitim alan gençlerden oluşan Alemdar Takımı İnsanlık Yararına Tek. Yarışması Sosyal İnovasyon Kategorisi Lise seviyesin’de tasarımı TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali finalinde yarışacak.
Takım Danışmanı Murat Sayan, TEKNOFEST’te ” Sosyal İnovasyon ” kategorisinde finalde yarışacaklarını belirterek, öğrencilerin çok başarılı bir çalışmaya imza attıklarını söyledi.
Dr.Uv Dezenfekte robotu dünya’yı etkileyen covid-19 sonucu dezenfektenin hijyenin ön plana çıkması sonucu tasarlanıp üretilmiş bir Uv ışınlı Otonom Dronu anlatan Sayan, Dr. Uv Dezenfekte robotu Ofis , Derslik , Hastahane Odası vb alanlarda kullanılabileceğini ifade etti.
Robotların insansız olmasının, hareket kabiliyetini ve robotun yönetimini kolaylaştırdığını anlatan sayan, “Öğrencilerimizin yaptığı robot, kamera ve sensörler vasıtasıyla çevresindekileri algılayıp otonom olarak görevi icra etmektedir.. Tamamen öğrencilerimizin tasarladığı bir robot, özgün tasarım oldu. Üç boyutlu yazıcıda parçaları basıldı. Kodlarını da kendileri yazarak ortaya bu robot çıktı.”dedi.
Turgutlu Şehit Tolga Artug Gençlik Merkezi Müdürü İsmail Eksür, yaptığı açıklamada, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Turgutlu Şehit Tolga Artug Gençlik Merkezinde İnovasyon Atölyemizde eğitim alan gençlerimiz tarafından yapılan Dr.Uv Dezenfekte robotu’nun Teknofest finaline kalması başarı elde etmesi gurur ve onur verici olduğunu söyledi.
Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü himayelerinde öğrencilerin yaptığı çalışmaların derece elde etmesinin şehir adına önem taşıdığını belirten Eksür, kısıtlamalarının olduğu dönemde bile bu gençler inanılmaz bir efor sarf ettiler. İnanılmaz heyecanları,teknoloji adına aşkları var. Bugün bu çalışmanın sonucunu gördük. Emeği geçen bütün gençlerimizi kutluyorum.” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın